Kapat

2030 yılına kadar kendinize yaşamak için başka bir gezegen arayın

Anasayfa
Bilim 2030 yılına kadar kendinize yaşamak için başka bir gezegen arayın

Dünya’ya insanların müdahalesi arttıkça doğal afetler de kaçınılmaz oluyor. Öyle ki, dünyada doğal kaynaklar hızla azalıyor ve doğa giderek daha da kirleniyor. Bunu inceleyen Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın raporuna göre en iyi ihtimalle 2030 yılında doğal problemlerin başlaması ihtimali kaçınılmazdır.

Her yıl Yeryüzünde doğal kaynakların 1.6 katından fazlasının kullanıldığı ifade eden rapora göre, tatlı sularda yaşayan canlıların neslinin tükenmesi kaçınılmaz olacak.

1970-2012 yılları arasında tatlı sularda yaşayan canlı sayısının % 80 azaldığı ve bunun insanların doğaya sürekli müdahalesiyle olduğunun altı çizildi. Örneğin, son 25 yılda 239 milyon hektar orman alanı yok oldu.Ormanların toplu imhasına insan neden olmasa bile, dolaylı olarak çok ciddi bir rol oynuyor.

Eğer insanlar böyle yaşamaya devam ederse, en iyi ihtimalle 2030 yılında yeni Dünya’ya ihtiyaç olacak. Hesaplama insanlığın ekolojik sistemi tahrip ettiğini gösteren “ekolojik ayak izi” esas alınarak yapıldı. 

Vakfın Almanya şubesinden çalışan Christoph Heinrich bu sorunu gidermek için toplumu çevreye karşı daha dikkatli davranmaya çağırdı.

Her ihtimale karşı başka bir gezegenin vatandaşlığını gözden geçirmemiz gerekebilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER