Kapat

5 ünlü CEO ve en sevdikleri kitaplar

Anasayfa
Uncategorized 5 ünlü CEO ve en sevdikleri kitaplar

Başta teknoloji olmak üzere insanlığın gelecekte atacağı adımlara rehberlik eden dev şirketlerin başında olan isimler, boş zamanlarında hiç şüphesiz çok sayıda kitap okuyor. Peki bu kişilerin en sevdikleri kitaplar neler?

Tim Cook

1477901634_5-unlu-ceo-ve-en-sevdikleri-kitaplar-6070

George Stalk JR v e Thomas M. Hout – “Competing Against Time”

“Apple” ın CEO’su işine yeterince aşık. Kariyerinde ilerleme adına çalışma prensibi, disiplin. O yüzdendir ki  oluşan disiplin temasının işlendiği bu kitap Cook’un ilgisini o kadar çekmiş ki, iş arkadaşları ve çalışanlarına da bu kitabı her zaman tavsiye ediyormuş.

Bill Gates

1477901636_5-unlu-ceo-ve-en-sevdikleri-kitaplar-19790

Jeromo David Salinger – “The Catcher in the Rye”

Bence Listemizin en garip kitabı Bill Gates in sevdiği bu kitap. ABD’de okullarda en çok yasaklanan kitaplardan biri olmasına rağmen aynı zamanda en çok okutulan kitaplardan biridir. Gates çocukluk yıllarında kitabı okumamış olsa bile, kitaptan çevresindeki herkese “en sevdiğim kitap” olarak söz ediyormuş.

Mark Zuckerberg

Daryl Collins, Jonathan Morduch, Stuart Rutherford v e Orlanda Ruthven – “Portfolios of the Poor”

23 kitaptan oluşan “Kitapların Yılı” adlı bir kitap listesi paylaşan Zuckerberg, bu kitaba listesinde de yer vermişti. Her zaman hayır işleri ile gündeme gelen ve basit yaşam tarzı ile dikkat çeken Zuckerberg’in neden böyle bir kitap seçtiğini de az çok tahmin edebiliyoruz.

Steve Jobs

1477901670_5-unlu-ceo-ve-en-sevdikleri-kitaplar-57931

“How Will You Measure Your Life?” – Clayton M. Christensen

Jobs’un en sevdiği kitabı genel olarak herkesin farklı alanlarda başarılı olduğunu ve insanların bu alanlara yönelmesi gerektiğini anlatan, insanın içindeki potansiyeli keşfetmesine yardımcı olan bir kitap. Tüm zamanların en önemli yazılımcılarından olan Jobs’un da böyle bir kitabı çok sevmesi bize sürpriz gelmedi diyebiliriz.

Elon Musk

1477901644_5-unlu-ceo-ve-en-sevdikleri-kitaplar-34520

Walter Isaacson – “Benjamin Franklin: An American Life”

Yazar, akademisyen, siyasetçi, diplomat, kaşif, filozof … Tüm bu özellikleri kendisinde toplayan, özellikle ABD için büyük bir şahsiyet sayılan Benjamin Franklin, Elon Musk’ı etkisi altına alması aslında çok da şaşırtıcı değil. Öyle ki, “Tesla Motors” ve “SpaceX” in rehberi olan, bugün en önemli yazılımcılardan biri haline gelen ve her geçen gün yaptıkları ile adından söz ettiren Musk, hedeflerine ulaşabilmek için en az B.Franklin kadar adını tarihe yazdırmayı başaracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER