Kapat

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’dan sonra “Apple” ı nasıl bir gelecek bekliyor?

Anasayfa
Gündem ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’dan sonra “Apple” ı nasıl bir gelecek bekliyor?

ABD’de başkanlık seçimleri sona erdi ve artık yeni başkan belli oldu. Beklentilerin aksine ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump oldu. Peki Başkanlık kürsüsünde Donald Trump olmasından sonra “Apple” şirketini neler bekliyor? Öyle ki,  Trump söz konusu şirket ile bir kaç nedenden dolayı ortak dil kuramıyordu Bu yılın başında Trump ve Tim Cook birbirine karşılıklı “suçlamalar” yöneltmişt. İlk darbeyi Trump yılın başında vurmuştu. Trump , şrketin ABD dışındaki akıllı telefon üretme isteğini sert dille eleştirmişti. Ayrıca olarak Trump, Şubat ayında iPhone ‘u resmen boykot etmeye çağırmıştı. Mart ayında ise yeni başkan, yasal olup, çok da yaygın olmamasına rağmen H-1B vize türünü eleştirmişti,bu vize türü ile şirketler ABD dışındaki yaşayan ve belli yetenekleri olan insanları istihdam etmekteydi.1478693402_trump-1

“Apple” tüm bunlara cevabını ise Haziran ayında verdi. Öyle ki, şirket Trump’ın görüşlerini dikkate alarak Cumhuriyetçilerin kurultayını desteklemedi. Yaz mevsiminde Tim Cook’ un cevabı daha da sert oldu. “Apple” ın CEO’su Demokratik partiden başkan adayı Hillary Clinton için destek amaçlı konuşmalar yapmış Trump’ı da alenen eleştirmişti. Bu yılın 18 Ocak tarihinde Virginia eyaletinde bulunan Liberti Üniversitesi’nde konuşması sırasında Trump  ise şirket hakkında şunları söylemişti. “Biz” Apple “ı bilgisayar ve diğer cihazları diğer ülkelerde değil işte burda üretmeye mecbur edeceğiz” . Bunun şirket için nasıl bir soruna dönüşeceğini anlamak istiyorsak üretimde olan maaşlara bakmak yeterlidir. Çin’de fabrika işçisinin yıllık ortalama geliri 8281 dolar ‘dır. 40 saatlik çalışma haftası faktörü ile karşılaştırıldığında ABD’de bu görevde çalışan işçinin yıllık geliri ise 42000 dolar’ dır.

1478693376_trump-5

Verilere göre, geçen yıl “Apple” 230 milyon cihaz sattı ve “Apple” cihazlarının üretimi ile 100.000 civarında Çinli dolaylı yoldan ilgili. Bu göstergeden hareketle, “Apple” ın, üretimi ABD’ye kaydırması için yapacağı masraflar bir hayli yüklü olacaktır. Eğer Trump off-shore üretime yasak koyarsa veya Çin’de üretilen cihazlardan ek vergi talep ederse bu şirket için büyük bir probleme dönüşebilir. 2011 yılında Barack Obama ile görüşmesinde Steve Jobs şunları söylemiştir. “İş yerleri ABD’ye geri dönmeyecek.Öyle ki, Çin’de şu anda dünyanın en gelişmiş üretim altyapısı var “.

1478693317_trump-3

Birçoğuna göre , Trump’ın başkan seçilmesi “Apple” için yararlı olacak. Öyle ki, Trump, üretimin ABD’ye dönmesi için kurumsal vergileri düşürülmeside beklenebilir. Daha düşük vergi ödemek için İrlandada faaliyet gösteren ve İrlanda’da 200 milyar dolar nakit bulunduran “Apple”, bu vergi yöntemini kullanan dünyanın en büyük şirketlerinden biri. Ancak Trump ve “Apple” arasındaki çatışmanın varlığı açıktır. Eğer mali işlerine bakarsak o zaman daha ilginç bir gerçek ortaya çıkıyor. “Fortune” dergisinin verdiği bilgiye göre Trump’ın hisse senedi piyasasındaki en büyük varlığı, sahip olduğu Apple hisseleri.Onun şirketteki payı 1.25 milyon dolar. Neden Trump kendine zarar ettirsin ki? Fakat aynı derginin 2015 yılı Temmuz ayındaki verilerine göre ise  Trump’a ait hisse senedi miktarı tam  6.5 milyon dolar.İki tarih arasında ki fiyat farkı “Apple” hisselerinin % 10 ucuzladığı yönündeydi, bu da , son 1 yılda Trump ünlü markanın değerinin düşmesini fırsata çevirerek hisse sayısını ve tutarını arttırmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER