Kapat

“Adidas” ve “Puma” nın İlginç Kuruluş Hikayesi

Anasayfa
Spor “Adidas” ve “Puma” nın İlginç Kuruluş Hikayesi

Teknositem olarak zaman zamaninsanların tercih ettikleri markaların kuruluş hikayeleri ile ilgili bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz. Öyle ki, bu şirketlerin marka isimlerini alması bazılarında planlı, bazılarında ise rastgele seçimin bir sonucudur. Böyle şirketlerden biri de “Adidas” ve “Puma” dır.

Bir çoğumuz severek kullanıcısı olduğumuz bu iki spor markası iki kardeşe aittir. Bu markaların kuruluşu daoldukça ilginçtir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’da yaşayan Adolf Dassler ve Rudolf Dassler adlı iki kardeş ayakkabı ticaretine başladılar. İlk olarak Gebrüder Dassler OHG adında bir şirket açıp atölyede ayakkabı üretmeye başladılar. Kardeşler başlangıçta spor stil ayakkabı üretimi ile işe atılmışlar. Hatta dönemin zorlukları da bu kardeşleri yıldırsa da, özellikle elektrik enerjisi açısından sıkıntı çekmemek için ilk zamanlar bisiklet kullanarak enerji ürettiler. Adolf üretim aşamasında, Rudolf ise satış aşamasında çalışmış.

1936 yılında ise artık bu ayakkabılar dünya arenalarına ilk adımı atmış. Öyle ki, ABD’li atlet Jesse Owens ilk kez Berlin Olimpiyatı’nda bu ayakkabılarla mücadele etmiş ve 4 altın madalya kazanmış.

Ama, bu iş ortaklığı  aralarında kıskançlığın ortaya çıkmasına neden oldu. Hatta durum o kadar ileri gitti ki, Adolf, kardeşi Rudolf’u ABD güvenlik makamlarına şikayet etti.

1479802637_addas-puma

Durum böyle olunca kardeşler faaliyetlerini ayrı ayrı sürdürme kararı aldılar. 1948 yılında ise yolları tamamen ayrıldı. Adolf “Adidas” ı, Rudolf ise “Puma” yı kurdu. Hatta durum öyle noktaya ulaştı ki, kullanıcılar Adidas ve Puma’cılar diye anılmaya başladı. Bu durum yıllarca böyle devam etti. Ana amacın kalite olduğu bu iki marka yaratıcıları ömürleri boyunca küs kalmışlardır. Rudolf 1974 yılında, Adolf ise ondan 4 yıl sonra hayata gözlerini yummuş. Ama onların ölümü bile bu iki marka takipçilerini barıştırmamış ve hatta birbiri hakkında şikayetler devam etmiş. Nihayet 2009 yılında bu düşmanlığa son nokta konuldu. FIFA, Dünya Barış gününde bu iki markayı 61 yıl sonra barıştırmayı başarmış. Bu hikaye çikolata fabrikası açan iki kardeşin mücadelesine ait reklamı hatırlatmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER