Kapat

Airbnb New York’ta ağır darbe aldı

Anasayfa
İnternet Airbnb New York’ta ağır darbe aldı

Kısa süreli ev/oda kiralama uygulaması Airbnb, New York’ta çok popüler olunca, ev sahipleri evlerini klasik yöntemle, aylık/yıllık olarak kiralamak yerine Airbnb üzerinden günlük, haftalık kiralamaya başlamıştı.

Bu da şehirde kiraların roket gibi fırlamasına neden oldu. Klasik yıllık/aylık kiralamadan çok daha fazla gelir getiren kısa dönem kiralama, New York’taev sahiplerinin ilk tercihine dönüşmüş durumda.

Ancak şehir sakinleri aylardır Airbnb’nin yasaklanması için protestolar düzenliyorlardı ve seslerini duyurmayı sonunda başardılar.

 

Airbnb için New York bitti

New York Valisi Andrew Cuomo, şehirdeki apartman dairelerinin 30 günün altında kiralanmasını yasakladı. Yasaya uymayanlar içinse ağır cezalar var.

Aslında bu yasak farklı bir şekilde yürürlükteydi. Eski halinde, ev sahipleri apartman dairelerini, kendisi de içinde otururken 30 günden az kiraya verebiliyordu.

Ancak şimdi yeni yasayla, apartman dairelerinin her ne şekilde olursa osun, 30 günden az kiraya verilmesi tamamen yasaklandı.

Bu da New York gibi büyük bir şehirde, çok büyük kullanıcı kitlesi olan Airbnb için ağır bir darbe oldu.

Bu kararla birlikte artık New York’a ziyarete gidecek turistler için de, Airbnb seçeneği devreden çıkıyor.

Türkiye’de de terör endişesiyle günlük kiralık evlere yasak getirilmesi gündemdeyken New York’tan gelen bu haber, siyasetçilerin dikkatini mutlaka çekecektir.

Kaynak: ShiftDelete.Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER