Kapat

Airbnb New York’u dava mı edecek?

Anasayfa
İnternet Airbnb New York’u dava mı edecek?

New York’ta ev sahiplerinin evlerini klasik biçimde kiralamak yerine, Airbnbüzerinden kısa dönemli kiraya vermeyi tercih etmesi nedeniyle şehir sakinleri şehirde oturabilecekleri uygun kiralık ev bulamaz hale gelmişlerdi.

Şehirde kiraların roket gibi fırlamasına neden olan Airbnb’yi aylardır protesto eden New York halkının tepkisi ise sonunda karşılık buldu ve New York valisi şehirdeki apartman dairelerinin 30 günden az kiralanmasını yasakladı.

Airbnb otomatik olarak yasaya aykırı düştü

Elbette, bu yasaya aykırı olarak Airbnb’de New York için 30 günden az kiralık ilanların yer alması da Airbnb’nin yasaya aykırı davrandığı yorumuyla uygulamaya erişimin engellenmesine neden olacak.

Ancak, Airbnb ABD’de dijital içerik servislerini, üçüncü parti kişilerin oluşturduğu içerik nedeniyle sorumlu tutulmaktan koruyan yasa maddesini öne sürerek mahkemede New York şehir yönetiminin kararını iptal etmeye çalışacak.

Öte yandan, ABD anayasasının birinci maddesindeki özgürlük detaylarına da vurgu yapacak olan Airbnb, basın özgürlüğünü, mülkiyet haklarını veserbest piyasa şartlarını koruyan yasaları ön plana çıkaracak.

Kısacası New York valisi kiraları düşük tutmak istiyorsa bu kez çok sağlam bir yasal savaş vermek zorunda çünkü vali kiracıların gönlünü hoş tutmak isterken ev sahiplerinin hışmına uğramak üzere.

Kaynak: ShiftDelete.Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER