Kapat

Akıllı saat satışlarında son durum

Anasayfa
Teknoloji Akıllı saat satışlarında son durum

Küresel çaptaki akıllı saat satışlarıyla ilgili olarak International Data Corporation (IDC) yeni raporunu yayımladı. Rapora bakılırsa akıllı saat piyasasının en kısa sürede silkelenip kendisine gelmesi ve kayda değer yenilikler sunması gerekiyor!

Akıllı saatler için boş geçen çeyrek

Rapora göre, akıllı saat piyasası 2016’nın 3. çeyreğinde büyüme sancıları çekti. Ek olarak yıldan yıla durum da ciddi anlamda içler acısı diyebiliriz.

Bu çeyrekte 2.7 milyon akıllı saat satıldığı belirtiliyor ve geçen yılın aynı döneminde 5.6 milyon ürün satıldığıyla kıyaslandığında, yüzde 51.6 gibi dev bir gerileme gözlemleniyor. Peki, geçen yılın aynı çeyreğinde satış rakamlarını bir anda sıçratan hangi ürün müydü? Cevap veriyoruz: Apple Watch.

sw02

Apple Watch bu dönemde sınırlı sayıdaki çevrimiçi satışının ardından kapsamlı çıkışını gerçekleştirmişti. Apple Watch Series 2’nin çıkışının ise bu yılın üçüncü çeyreğinin son 2 haftasına dahil olabildiğini belirtelim. Ek olarak Samsung Gear 3 de duyurulmuş olmasına rağmen henüz piyasaya çıkışını gerçekleştirmiş değil.

Bunların yanı sıra platformların ve şirketlerin akıllı saatler konusunda fikir değişiklikleri de dönemin boş geçmesine sebep oldu. Örnek vermek gerekirse; Android Wear 2.0 konusunda Google’ın geride kalmayı tercih etmesi ve şirketlerin piyasaya daha önce sürmüş olduğu modellerle beklemesi hareketsiz bir çeyrek ortaya koydu.

Zirvedeki 5 akıllı saat şirketi

IDC raporuna göre şu anda piyasadaki en güçlü akıllı saat satıcısı Apple ve uzun süredir piyasayı Watch ile elinde tutuyor. Apple’ı takip eden şirketler ise Garmin, Samsung, Lenovo (Motorola) ve Pebble.

Bakalım 2016’nın 4. çeyreğinde yeni akıllı saatlerin piyasaya etkisi ne şekilde olacak?

Kaynak: ShiftDelete.Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER