Kapat

Akıllı Telefonunuzun Kamerası İçin 10 Kullanışlı Öneri

Anasayfa
Mobil Akıllı Telefonunuzun Kamerası İçin 10 Kullanışlı Öneri

Akıllı telefonları yanımızdan ayırmıyoruz, ancak hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıracak olan tüm sırlarına aşina mıyız?

Bu makalede, kamera kullanımındaki püf noktaları öğreneceksiniz.

İşte 10 kullanışlı akıllı özellik:

Kamera ipuçları

 iPhone ve Android cihazlarda  kulaklığı kullanarak fotoğraf çekebilirsiniz.

Birçoğumuz kulaklıktaki düğmelerin kullanışlılığını hafife alıyor. Bu özellikle, selfie yapmak inanılmaz kolaylık sağlıyor. Kulaklıktaki ses düğmesine tıklayın ve fotoğrafınızı çekin, bu kadar kolay.

Kamera sadece kendi fotoğrafınızı çekmeye yaramaz.

Akıllı telefonunuzun kamerasını kullanmanın bazı yararlı örnekleri:

1. Markete veya markete gitmeden önce buzdolabınızdaki eksiklikleri fotoğraflayabilirsiniz.

2. Büyük bir otoparkta arabanızı bulmanın zor olacağını düşünüyorsanız otoparkın fotoğrafını çekebilirsiniz.

3. Fotoğraf makinenizi, tariflerinizi (ilaçlarınızın fotoğrafları), belgelerinizi (aniden unutulmuş veya kaybolmuşsa), otelin adres ve güzergahı gibi çok yararlı bilgileri saklamak için de kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız olan tüm bilgileri bulutta kaydedin

Artık akıllı telefonunuzda yeterli hafıza olmadığında endişelenmeyin. Tüm gerekli bilgileri internette saklayabilirsiniz. Evernote, Google Drive, Cloud Mail.Ru, CamScanner, Yandex.Disk ve diğer pek çok uygulama bu konuda size yardımcı olabilir.

Akıllı telefondan fotoğraflar

Akıllı telefonunuzda önceden yüklenmiş olan uygulamalarla sınırlı değilsiniz.

Her telefonda önceden yüklenmiş bir “Kamera” uygulaması vardır fakat çoğu zaman işlevleri sınırlıdır. Gece, hareketli bir nesnenin fotoğrafını çekmeniz gerekiyorsa veya kamera için normal bir zoom yapmak istiyorsanız, uygulama marketlerinde size yardımcı olabilecek ücretli ve ücretsiz programları bulabilirsiniz.

Fotoğrafı pürüzsüz hale getirmek için “ızgara”  kullanın

Telefonun kamerasını düz tutmak istediğimizde bu herzaman kolay olmayabilir. Bunu önlemek için bir kılavuz kullanın. Tipik olarak ızgara, ekranı daha dengeli bir şekilde 9 özdeş parçaya bölerek fotoğraf çekmenizi kolaylaştırır.

Dijital yakınlaştırmayı kötüye kullanmayın

Akıllı telefon kamerasıyla, dijital zoom kullanarak, nesneleri yakınlaştırabilirsiniz ancak dijital zoom’un,  ekrandaki pikselleri “uzatarak” bulanıklaştırdığını unutmamalıyız.

Fotoğrafın dijital zoom’unu kullanmak yerine, doğru nesneye yaklaşmanız ve fotoğraf çekmeniz en iyisidir.

Akıllı telefonunuzda güzel fotoğraflar nasıl düzenlenir?

İyi bir fotoğraf düzenleme programı indirin

Fotoğraflarınızı süsleyebilecek birçok uygulama mevcut. Örneğin, Afterlight veya VSCO Cam daha profesyonel bir fotoğraf oluşturmaya yardımcı olan bir kaç uygulamadan biridir.Bu uygulamaların yardımıyla yüzünüzdeki gereksiz lekeleri çıkarabilir ve hatta dişlerinizi bile beyazlatabilirsiniz.

Çekim yaparken flaş her zaman arkadaşın değildir

Fotoğraflarınız doğal ışıkta daha iyi görünür. Buna ek olarak,  her fotoğrafta flaş kullanmak fotoğraflarda gereksiz parlaklıklara yol açarak kötü görünmelerine neden olabilir.

360 derece Panorama, çevrenizdeki tüm güzellikleri yakalayabilir

IPhone’da,  ücretsiz bir uygulama Looker’e bağlı özel bir lens olan Kogeto’s Dot’u kullanarak panoramik bir fotoğraf çekebilirsiniz. Android akıllı telefonlar için de, farklı üreticilerin çok farklı lensleri bulunmaktadır.

Sabit çekim için taşınabilir tripod kullanmayı unutma

Tripod ilginç açıları yakalamanıza yardımcı olabilir. Esnek tripodlar, ağaç dallarına veya bir direğe bile eklenebilir, özellikle de selfie severler için faydalıdır. Ve tabiki tripod hiç kimsenin yoksun kalmayacağı grup fotoğrafları için de size yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER