Kapat

Android Studio 3.5 Beta birçok yenilikle geliyor

Anasayfa
Android Android Studio 3.5 Beta birçok yenilikle geliyor

‘e yazılım geliştirmek üzere kullanılan Google IDE‘si Android , son zamanlarda genel istikrarı arttırmak için yeniliğe ev sahipliği yaptı. Google bu bağlamda geliştiricilerin, bellek sızıntısı gibi sorunlar yaşadığını ele alarak Android Studio 3.5 sürümünde bu sorunları çözme yoluna gitti. Google I/O 2019 etkinliğinde duyurulan Android Studio yeni sürümü hangi yenilikleri beraberinde getiriyor?

Sistem sağlığı daha da iyileştiriliyor

Google, yeni Android Studio Beta’sı ile bellek sızıntılarına neden olan birçok sorunu çözüyor. Ancak yakın zamanda kullanıcıların kalan sorunları bulabilmeleri için bellek dışı istisnalar hakkında veri göndermeyi seçmelerine izin vermeye başladılar.

yeni android studio beta

IDE 3.5-beta sürümündeki bellek yetersiz olduğunda, bellek yığını boyutu ve yığındaki baskın nesneler hakkında istatistikler otomatik olarak elde ediliyor, böylece Android Studio daha iyi bellek ayarları yapmanızı ve daha derin bir analiz yapmayı önerebiliyor.

Kullanıcı arayüzü optimize edilecek

Sistem sağlığındaki sorunlardan bir diğeri ise kullanıcı arayüzünde ara ara donma yaşanması. Altta yatan Intellij platformunun altyapısı, birkaç dakikadan daha uzun süren UI izlence duraklarını ölçmek için genişletildi. Toplanan verilerle, kullanıcı arayüzünün donmasına sebep olan sorunlar daha kolay belli olabilir.

Örneğin, ekip, Project Marble geliştirme sırasında elde ettikleri verileri kullanarak 3.5-beta1 sürümündeki XML kod düzenleme performansını optimize etti.

Geliştiriciler daha hızlı çalışabilecek

Android NDK’nın gereksiz birkaç kısmı genel IDE hızını artırmak için kaldırıldı. Bu nedenle Android Studio’nun performansını artırmak için Android NDK eklentisini tamamen devre dışı bırakan geliştiriciler, artık bununla uğraşmayacak.

Emülatör, sistemi daha az yoracak

Emülatör kullanım sırasında Google Play servisleri ciddi derecede performansa ihtiyaç duyuyordu. Bu da bilgisayara yük binmesine sebep oluyordu. Bunun sebebinin ise emülatörün AC güç moduna ayarlanmış olduğu ortaya çıktı. Artık emülatör, batarya modunda çalışacak ve sisteme 3 kat oranında daha az yük bindirecek.

Katlanabilir telefon desteği geldi

Güncellenmiş yeni Android Studio emülatörü, artık katlanabilir cihazlar için yazılım üretmeyi de destekliyor. Ayrıca yeni piyasaya sürülen Google Pixel 3a ve Google Pixel 3a XL için görünümler getiriyor.

android studio yeni güncelleme

Android Studio 3.5 Beta Chrome OS’ta da çalışacak

Google 2018 yılında Android Studio’nun Chrome OS‘ta da çalışacağını duyurmuştu. Artık Android Studio yeni güncelleme ile birlikte Chrome OS 72 ve daha üstü çalışan üst seviye x86 tabanlı Chromebook‘lardan başlayarak Chrome OS bilgisayarlar da çalışabilecek.

android studio 3.5

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER