Kapat

Apple, Samsung ve Huawei’yi geride bıraktı!

Anasayfa
Mobil Apple, Samsung ve Huawei’yi geride bıraktı!

Dördüncü çeyrekte dünyanın en çok satan akıllı telefon markaları açıklandı. Canalys tarafından açıklanan rakamlara göre, , Huawei arasındaki sıkı rekabetin son durumu da gözler önüne serildi. İşte detaylar!

Apple, Samsung ve Huawei’yi !

Dördüncü çeyrekte en çok satan akıllı telefon markası belli oldu. Canalys tarafından aktarılan bilgiler doğrultusunda, Apple, dördüncü çeyrekte rakibi Huawei ve Samsung‘u geride bırakarak liderlik koltuğuna oturmayı başardı.

Açıklanan rakamlara göre Apple, 2018’in son çeyreğinde toplamda 71.7 milyon akıllı telefon satmayı başardı. Bunun haricinde Samsung, 70.3 milyon cihaz ile ikinci sırada yer alırken Huawei’de 60.5 milyon cihaz ile listenin üçüncü sırasında yer alıyor.

Apple Samsung Huawei

Genel anlamda baktığımızda ise Apple, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğine kıyasla yüzde 7.3 daha az akıllı telefon sattığını da özellikle belirtelim. Bununla birlikte, Samsung’un da yaşamış olduğu yüzde 5.3’lük düşüşte dikkatlerden kaçmıyor.

Huawei cephesine geldiğimizde bizleri, Samsung ve Apple‘a kıyasla daha farklı bir tablo karşılıyor. 2017‘nin dördünce çeyreğinde toplamda 41.1 milyon akıllı telefon satan teknoloji devi, 2018’in dördüncü çeyreğinde satışlarını tamı tamına yüzde 47.3 artırmayı başarmış. Böylece, 2018’in son çeyreğinde 60.5 milyon cihaz satmayı başaran Çinli dev, başarısını artırarak yoluna devam ediyor.

Apple, Samsung ve Huawei rekabetinde son durum!

Gelelim, söz konusu teknoloji devlerinin rekabetlerindeki son duruma. Canalys tarafından yayınlanan bir diğer raporda, yılın en çok satan telefon markasının 293.7 milyon adet ile Samsung olduğunu görmekteyiz.

Güney Koreli devi ise, toplamda 212.1 milyon adet cihazla son dönemlerde yaşamış olduğu düşüş ile birlikte gündemden düşmeyen Cupertinolu şirket takip etmekte.

Listenin üçüncü sırasında bizleri, Mate 20 ve Mate 20 Pro modelleri ile birlikte sıçrayışa geçen Huawei karşılıyor. 2018 yılı içerisinde toplamda 206 milyon akıllı telefon satan teknoloji devi, pazar payının yüzde 14.8‘ini kaplıyor.

Apple Samsung Huawei

Canalys’ın verilerinde bir diğer yükselişe geçen firmaysa Xiaomi olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıla kıyasla akıllı telefon satışlarını yüzde 31.6 artıran Çinli dev, 2018’de toplamda 120.3 milyon cihaz satmayı başarmış.

Bunun haricinde dünyanın en çok satan beşinci markası olan Oppo listedeki yerini koruyor. Geçtiğimiz haftalarda resmi olarak ülkemizde de faaliyetlere başlayan teknoloji devi, 2018 yılında toplamda 199.6 milyon cihaz satarak listenin beşinci sırasında yer alıyor.

Peki, siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konu ile ilgili düşüncelerinizi hemen aşağıda yer alan yorum kısmından aktarabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz…

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER