Kapat

AT&T müşterilerini devlete sattı!

Anasayfa
Gündem AT&T müşterilerini devlete sattı!

ABD’nin en büyük telekomünikasyon operatörlerinden olan AT & T, müşterilerine ait tüm bilgileri, devletin istihbarat organlarına milyonlarca dolar karşılığında sattı.

ABD bugünlerde çok büyük skandal ile sarsılıyor. Öyle ki, Time Warner’ı 85 milyar dolara satın alarak dünyanın en güçlü medya şirketine dönüşen AT & T ‘nin büyük değer kaybederek, iflasını bile açıklayabileceği bir skandalda adı geçiyor.

AT & T’den sızan bazı belgelere göre, dev telekomünikasyon şirketinin tüm müşteri bilgilerinin veritabanlarını, hiçbir mahkeme kararı olmadan 2008 yılından beri güvenlik birimleri ile paylaştığı ve hatta bunu ticarete çevirdiği ve güvenlik güçlerinin istedikleri arama/filtre prosesleri için devletten her yıl milyon dolarlara çıkan ödemeler aldığı kesinleşti.

Edward Snowden’ın ortaya çıkarttığı Prism skandalında Apple, Google, Facebook, Twitter ve Microsoft gibi Teknoloji şirketlerinin, devletin baskısı ile kendi sunucularını devlet organlarına açtığı ortaya çıkmıştı.dunyayi-sarsan-skandal-teknoloji-devi-amerikan_x_8828889_2

 

Ancak bu kez zorla değil, bilerek ticari amaçlı gelir elde etmek için AT & T’nin tüm müşterilerinin verilerini sattığı ortaya çıktı. Üstelik sadece mahkeme kararı ile elde edilebilecek bu bilgilerin, basit bir kasaba şerifine bile sonuna kadar açık olduğunun üstü çizildi.

Güvenlik güçleri AT & T’nin veri tabanını araştırıp, kimin kimle ne zaman, ne kadar süre, nasıl ilişki kurduğu gibi bilgileri elde edebilir ve böylece yargı süreçlerini hızlandırabilir.

Skandalın ortaya çıkmasından sonra, AT & T müşterilerinin toplu olarak aboneliklerini iptal ettirip rakip firmalara geçmeleri bekleniyor. Tüketici hakları konusunda şirketin mahkemeye düşeceği de gündemde olan bir diğer problem.

Artı olarak AT & T tam da online TV hizmeti Direct TV’ni yayına açıp abonelik toplamaya başlamak üzere iken yaşanan bu skandal üzerine müşterilerinin  AT & T hizmetlerine abone olurken iki kere düşünmesi gerekir.

ONUR BALCI

ONUR BALCI

Teknoloji alanında yazar, çizer, araştırır...
ONUR BALCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir