Kapat

Bir Powerbankla Telefonumuzu Kaç Defa Şarj Edebiliriz?

Anasayfa
Mobil Bir Powerbankla Telefonumuzu Kaç Defa Şarj Edebiliriz?

Artık telefonlarımızın yanında bir ihtiyaç haline gelen powerbank’larda belirtilen pil kapasitesinin doğru olup olmadığı konusunda sizlere birkaç ipucu vermek istiyoruz.

Akıllı telefonlar her geçen gün daha uzun pil ömrü ile karşımıza çıksalar da, ne yazık ki çoğu zaman günlük kullanımda bile, akıllı telefonlarımızın şarjı bize yetmiyor ve bu nedenle de telefonlarımızı şarj etmek için powerbank’lara ihtiyacımız oluyor.
Ancak bir powerbank ile telefonumuzu şarj ederken genellikle powerbank’ın kutusunda yazan pil hacmi kadar telefonları şarj etmediğini görüyoruz. Neden böyle bir sorunla karşılaşıyoruz ve powerbank’ların üzerinde yazılan pil hacmi ne kadar doğru?
Kısaca bu konuya açıklık getirecek olursak aslında powerbank’ların üzerinde belirtilen pil hacmi yalan değil ancak powerbank’ın içerisinde mevcut olan akım hacmini göstermektedir.
Genellikle powerbank’ların içindeki piller 3,6 volt gerilime sahip iken akıllı telefonların USB ile şarj edilmesi için 5.1 volta yükseltilmesi gereklidir. Öyle ki gerilim arttığı için, powerbank’ın içindeki pilin amperi de azalır.
Powerbankların gerçek kapasitesini nasıl öğrenebiliriz?
Aslına bakılırsa hesaplama açısından bu konuda net bir sonuç almak için bilinen bir yöntem yoktur ancak en basit şekilde telefonunuzu 0% den şarj etmeye başlayarak birkaç kez doldurduğunuzu inceleyerek powerbank’ınızın kullanılabilir hacmini öğrenebilirsiniz.Örneğin, 2500 mAh pil hacmi olan bir telefonu 10000mAh hacimli bir powerbank ile şarj ediyorsanız ve telefon iki kez tam şarj, bir kez de% 80 şarj olursa bu powerbank’ın kullanabileceğiniz hacmi 7000 mAh’dır.
Ya da bu tarz bir prosedürle uğraşmadan hiç de net olmayan bir hesap yapmak istiyorsanız bir powerbank satın alırken o powerbank’ın hacmini % 20 -% 30 daha az olacak şekilde hesaplayarak telefonunuzu tam dolu pil ile toplam kaç kez şarj edebileceğini anlayabilirsiniz.
Ayrıca her powerbank için bu değerlerin değişebileceğini de hatırlatmak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER