Kapat

Bu Japon Adası Küresel Ekonomiyi Değiştirebilir

Anasayfa
Bilim Bu Japon Adası Küresel Ekonomiyi Değiştirebilir

, bu derin deniz çamurundan toprak parçalarının, akıllı telefonlar, füze sistemleri, radar cihazları ve hibrit araçlar gibi yüksek teknolojili cihazlarda kullanılan nadir mineraller içerdiği belirtiliyor.

Aaraştırma, Pasifik Okyanusu’nda ufak bir Japon adası bulunan ve nadir görülen değerli toprak minerallerini yoğun olarak içeren “yarı-sonsuz” depolar niteliğindeki tahmini 16 milyon ton çamurun, küresel ekonomiyi değiştirebileceğini ortaya koymuştur.

CNN haberinde sunulan, Japon araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından yayınlanan araştırmaya göre, devasa boyuttaki mineral zengini derin deniz çamuru, Japonya kıyılarından 1,200 km uzaklıktaki Minamitori Adası yakınlarında bulunuyor.

Nadir toprak mineralleri, akıllı telefonlar, füze sistemleri, radar cihazları ve hibrit araçlar gibi yüksek teknolojili cihazlarda kullanılan toprak elementleri içerir.

Japon adası zengini
Örneğin, bu keşifte bulunan metallerden biri olan itriyum, kamera lensleri, süper iletkenler ve cep telefonu ekranları üretiminde kullanılıyor.

16 milyon ton çamur 780 yıllık itriyum, 620 yıllık europium, 420 yıllık terbiyum ve 730 yıllık disprosyum barındırabilir.

Başka bir deyişle çalışma, bu materyallerin dünyaya yarı sonsuz bir temel sağlama potansiyelini ortaya koyuyor.
ABD Jeolojik Anketi’ne göre, mineraller nispeten bol miktarda bulunurken, “ölçeğe dayalı cevher yataklarında yoğunlaşmaya daha az eğilimlidir”, bu da ölçeği daha önemli hale getirmektedir.

CNN’nin USGS raporunda bulunan sözlerinde, “Dünyanın (nadir toprak elementleri) arzının çoğu, yalnızca birkaç kaynaktan geliyor.

Çin, şu anda nadir toprak mineralleri üzerinde sıkı hakimiyete sahip. 2015 itibariyle dünyadaki nadir toprak üretiminin aşağı yukarı % 95’ini kontrol etmektedir. Bu nedenle, Japonya ve diğer ülkeler fiyatları ve kullanılabilirliği belirlemek için Çin’e bağımlıdır.

Bununla beraber, Japonya yeni arz üzerinde tam bir ekonomik kontrole sahiptir. Çalışma, bütün göstergelerin “yakın gelecekte sömürülebilecek” yeni kaynak olduğunu ifade etmekte.

ONUR BALCI

ONUR BALCI

Teknoloji alanında yazar, çizer, araştırır...
ONUR BALCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER