Kapat

Çin’li Rakipleri, Samsung’u Zorluyor

Anasayfa
Mobil Çin’li Rakipleri, Samsung’u Zorluyor
Samsung Çin rakiplerine mobil zemini kaybediyor

’un cep telefonu satışları bu yıl çok etkilendi. Geçtiğimiz yılın yaz döneminde başlayan ve 2018 boyunca süren düşüş eğilimine firma henüz çare bulamadı. Yapılan IDC ve Strateji analizlerine göre, Samsung’un akıllı telefon satışlarının son çeyrekte yüzde 13 civarında daraldığı açıklandı. Kaybedilen pazar ise, akıllı telefon pazarının orta ve alt kısımları.

Samsung’un en önemli Çin’li rakibi bu sene çıtayı daha da yükseğe taşıdı. Huawei’nin akıllı telefon satışları bu çeyrekte yaklaşık yüzde 32 oranında arttı ve şirket,  Apple’ı geçerek dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon markası oldu. Bu büyümenin büyük bir kısmı, tüketicileri Huawei ve orta menzilli markası Honor telefonlarına iten popüler P20 amiral gemisi telefonu sayesinde gerçekleşti. Hem de Huawei’nin ABD’de küçük bir varlığı olmasına rağmen.huawei mate 20

Samsung için bir başka büyük Çinli rakibi olan de büyümeye devam ediyor. Xiaomi’nın akıllı telefon satışları da son çeyrekte yaklaşık yüzde 20 civarında arttı ve küresel akıllı telefon satışlarında Apple’ın ardından dördüncü sıraya yerleşti. Strategy Analytics CEO’su Neil Mawston’a göre, “Samsung, Huawei, Xiaomi ve Çin’in diğer devasa markalarına karşı gücünü kaybediyor diyor ve ekleme yapıyor; “Samsung, özellikle Çin ve Hindistan pazarındaki sorunlarını çok geç olmadan çözmeli.”

Samsung, akıllı telefon pazarının 2019’da büyüyeceğini ve şirketin bu büyümenin bir parçası olması gerektiğini biliyor.Samsung’un, önümüzdeki yılın başında satışa sunulması beklenen Galaxy S10 ve katlanabilir telefon modeli belki de bu kötü gidişe bir nebze olsun merhem olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER