Kapat

Drone İle Köpeği Kurtardı

Anasayfa
Teknoloji Drone İle Köpeği Kurtardı

Günümüzünde teknoloji her alanda hayatımızı kolaylaştırmakta ve çoğu insan için vazgeçilmez bir unsur haline gelmekte. Bu defa da teknoloji, bir yardım olayında kendini gösterdi.Yeni Delhi’de mühendis olarak görev yapan , yardımıyla bir yavrusu kurtararak yüzleri gülümsetti.

, Yeni Delhi’de sabah yürüyüşü yapmak için dışarı çıktığı esnada, drenaja sıkışmış bir köpek sesiyle dikkatini o bölgeye verdi. Bir köpek yavrusu yardıma muhtaçtı ve çevre sakinlerinin söylediklerine göre de iki gün boyunca orada yardım bekliyordu. Çevre sakinleri köpek yavrusunu kurtarmak için çalışsa da “drenajın çok pis” olmasından dolayı bu amacını gerçekleştiremedi.Hatta insanların kendi hayatını tehlikeye atmadan yavru köpeği kurtarması mümkün değildi.

Raj bu duruma kayıtsız kalmadı ve ve hemen yavruyu kurtarabilecek bir drone inşa etmeye başladı. Raj, hem yapay zeka, hem de robotik bilimde geniş bir bilgiye sahip olsa da, doğru araçları inşa etmenin zorlu bir yol olduğunu biliyordu. Ancak yılmadı ve birkaç saat içinde, her ikisi de özel olarak yapılmış bir drone hazırladı.Drone’lara bir pençe ile bir de robot kolu monte etti. Yapılan kol, bu kurtarma operasyoun için özel bir görev üstleniyordu.İşi daha da üst noktaya taşıyan Raj, drone’a köpeğin kalp atışlarını izlemek için sensörler bile yerleştirdi.

Drone görevi tamamlandığında yavru köpek kurtarılmıştı, hepimizin yüzünde bir mutluluk tebessümü bırakarak.

ONUR BALCI

ONUR BALCI

Teknoloji alanında yazar, çizer, araştırır...
ONUR BALCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir