Kapat

Dudaktan okuyarak sözleri anlayan yapay zeka tanıtıldı

Anasayfa
Teknoloji Dudaktan okuyarak sözleri anlayan yapay zeka tanıtıldı

Oxford’da çalışan bir grup bilim adamı dudakları okuyabilen yapay zeka icat etti.

Oxford Üniversitesi’nde çalışan bilim adamları yapay zekayı daha ileri seviyeye getirdiler.Yapay zeka insanın dudak hareketlerini izleyerek ne söylediğini anlamasına olanak sağlıyor. İlginç olan ise bu yapay zekanın insandan daha net sonuçlar ortaya çıkarması. Bu yapay zekanın adı ise yerine getirdiği işleve bağlı olarak LipNet olarak konulmuş. LipNet bu alanda özel eğitim görmüş insanlardan 1.78 kez daha net sonuçlar ortaya çıkarmakta.

Yeni yapay zeka öncekini de geride bırakarak %93.4′lük bir sonuç ortaya koydu.Öyle ki, bu işle uğraşan profesyonel insanların bile bu alandaki doğruluk payı %52.3

Belki de yapay zekadan korkma vaktinin geldiğidir. Çünkü LipNet sistemdeki 3 saniyelik, 29.000 videoyu izleyerek bu sonucu elde etmeyi başardı.

Ama diğer yandan da böyle bir teknolojiden % 100 sonuç elde edilebilirse gelecekte işitme engelli insanlar için oldukça yararlı işlevler ortaya çıkabilir.

Tüm bu başarılı sonuçlara rağmen bilim adamları bu teknolojinin şimdilik mükemmel olmadığını daha da  geliştirilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER