Kapat

Enerjik içeceklerinin düzenli alımı ciddi hastalıklara yol açıyor

Anasayfa
Sağlık Enerjik içeceklerinin düzenli alımı ciddi hastalıklara yol açıyor

Bilim adamları tarafından, sürekli alınan enerji içeceklerinin karaciğer iltihabı ve hepatit’e yol açtığı belirlendi.

Doktorlar bu sonuca 50 yaşlı insanda yapılan çalışmayla ulaştılar.Doktorların akut karaciğer yetmezliği tespit edilen hastaların verilerine ulaştıklarında,hastalığın nedeninin sürekli enerji içeceği kullanımı olduğunu tespit ettiler.Hastalarda yapılan tespitlerde 3 hafta boyunca günde ortalama 4-5 adet enerji içeceği içtikleri hastalar tarafından ifade edildi. Enerjik içeceği  alınmasından sonra hastada , iştah azalması ve karın kısmında ağrılar olduğu, önce gribe yakalandıkalrını düşündükleri için sorunu çok ciddiye almadıkları belirlendi. Fakat hastada, derideki  sararma ve idrar renginin koyulaşması endişe yarattı

Laboratuvar testleri de gösterdi ki, hastanın karaciğeri ciddi şekilde hasar görmüş. Biopsi de ise karaciğerde hepatit hastalığının olduğu belirledi. Uzmanlara göre buna neden enerji içeceklerinin içerdiği nikotin asidi olduğu belirlendi.Doktorlara göre enerji içeceklerinin içerdiği nikotin asidi insan vücudunun ihtiyacından kaç be kat fazladır.

Enerji içeceği pazarının hızla genişlemesini dikkate alan doktorlar bu içecekleri içen insanlara daha dikkatli olmaları tavsiyesinde bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER