Kapat

Facebook’daki yalan haberleri ortaya çıkaran algoritma yarattılar

Anasayfa
Sosyal Medya Facebook’daki yalan haberleri ortaya çıkaran algoritma yarattılar

Bir süre önce Facebook’un başkanlık seçimlerindeki sonuçlara gösterilen tepki sitemizde paylaşılmıştı. Hatta başkanlık seçimlerinde Hillary taraftarlarının seçim sonuçlarına etki ettiği gerekçesiyle Mark’ı ve Facebook’u suçladığı ifadeler basında da yer almıştı. Bu suçlamanın nedeni Facebook’ta yalan haberlerin yayılması ve haber seçiminde filtreleme kullanılmasıydı.

Tabi ki, Mark buna kendi tarzı ile cevap vermiş ve insanların tercih hakkının olduğunu ifade etmşti.Ancak buna rağmen yalan haberlerin varlığını inkar etmek de mümkün değil. Facebook da Google gibi bu konuda çalıştıklarını ve yakın gelecekte yalan ve gerçek haberi birbirinden ayırmayı başaran bir program ortaya çıkaracaklarını açıklamışlardı. Tabi ki, bu söylendiği kadar kolay bir süreç değil. Bir yandan tüm gerçeklik payı olmayan haberlerin ortadan kaldırılması mümkün olmadığı gibi, yalanı ortaya çıkaran algoritmanın hazırlanması da bir o kadar zahmetli.

Ancak Massachusetts ve Illinois üniversitelerinden 4 öğrenci  bu sorunu 36 saatte çözdüler. Öğrenciler 36 saatte Chrome tarayıcısı için bir eklenti hazırladılar.”Yalanla yaşamayı durdurun” diye adlandırdıkları bu eklenti, içinde barındırdığı algoritmaya göre tüm haber, resim ve linkler de dahil olmak üzere her şeyi kontrol etmekte.

 

1479728312_33

Öğrenciler eklentiyi tarayıcıya açık kod şeklinde yerleştirmiş. Yani isteyen yazılımcı, program için bu kodlardan yararlanabilir.

Tabi ki, bu kodlar sadece Facebook için kullanılabilir. Ama sosyal ağda yer alan haberlerin çokluğunu dikkate alırsak bu kodlar üzerinde ciddi çalışmalar yapmak gereklidir.

Şunu da belirtmeliyiz ki, yapılan bu çalışmanın  sponsorlarından biri de Facebook olup, yakın zamanda çok daha gelişmiş bir algoritmayla karşımıza çıkabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER