Kapat

Facebook’ta yayılan yeni virüs nedir, nasıl korunabilirsiniz?

Anasayfa
Sosyal Medya Facebook’ta yayılan yeni virüs nedir, nasıl korunabilirsiniz?

Facebook’ta ortaya çıkan yeni bir virüs, masum bir resim dosyası gibi görünerek hesabınızı kullanabilir. Bu virüsün kurbanı olmamak için haberimizi dikkatle okuyun!

Dev sosyal ağ Facebook’ta keşfedilen yeni bir virüs (malware), bir anda istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Peki kurban olmamak için nelere dikkat etmek gerekir?

Güvenlik araştırmacısı Bart Blaze tarafından keşfedilen virüs, .svg dosya uzantılı bir resim dosyası olarak ele geçirilen Facebook hesapları üzerinden mesaj olarak yayılmakta. Öte yandan diğer dosya tiplerinden farklı olarak, SVG resim dosyalarının modern internet tarayıcısılarında açılabildiği ve içerisinde javascript gibi bilgiler yer aldığı bilinen bir gerçektir.

İlk başta masum görünen bu resim dosyasını açtığımızda ise YouTube kılığına girmiş sahte bir siteye yönlendirilerek karşınıza çıkan videoyu açmak için Google Chrome’a bir kodek yuklemeniz istenmekte. Eğer kanıp bu kodeği kurarsanız, sonuç çok baş ağrıtıcı olabilir. Kullanıcının ziyaret ettiği sitelere ilişkin verileri değiştirme ve kaydetme yetkisi elde eden eklenti, aynı zamanda mağdurun hesabını kullanarak Facebook’ta kötü amaçlı virüsün yayılmasına da hizmet eder.

1479803132_fbmw02

SVG dosyalarının Facebook’un koruma filtresini nasıl geçmeyi başardığı bilinmezken, konuyla ilgili olarak sosyal ağın güvenlik birimine boşlukla ilgili detayların ulaştırıldığı belirtiliyor. Ayrıca bu zararlı Chrome kodeğinin de marketten silindiği verilen bilgiler arasında.

Yine benzer bir olaya karşı, siz siz olun sosyal ağlar üzerinden gelen emin olmadığınız dosya veya linklere tıklamadan önce iki kez düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER