Kapat

Gazlı içeceklerin düzenli alımı nelere yol açar?

Anasayfa
Sağlık Gazlı içeceklerin düzenli alımı nelere yol açar?

California Üniversitesi’nden uzmanların yaptığı çalışmalarla da anlaşıldı ki gazlı içeceklerin düzenli alımı uykusuzluğa neden olmakta.

Bilim adamlarının verilerine göre sürekli gazlı içecek alımı ve uyuyamama alışkanlığı birbiriyle paralel bir yapıya sahip.

19.000 kişinin 2005 yılından 2012 yılına kadar ki yaşamları düzenli olarak izlendi ve kişilerin beslenmesi ve rüyaları mercek altına alındı. Bilim adamları, söz konusu program katılımcılarının diyet ve rüyalarını karşılaştırdılar. Gözlemlerden sonra yapılan tespitlere göre, düzenli olarak gazlı içecekleri içen insanlar gün boyunca ortalama 5 saat uyumakta. Buna karşılık araştırmacılar gazlı içecek bağımlılığı ile uyku arasındaki ilişkiyi de tespit ettiler. Öyle ki, gün boyunca ortalama 5 saat uyuyan insanlar diğerlerine oranla % 21 daha fazla gazlı içecek içtiklerini ifade etmekte. Araştırmaya göre günde ortalama 6 saat uyuyan insanlar ise normalden % 11 daha fazla gazlı içecek içmekte. 2014 yılında da bilim adamları , gazlı içeceklerin çocuklarda hafıza bozukluğuna yol açtığını tespit etmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER