Kapat

Gezegenin en hızlı uçağı: Lockheed SR-71 Blackbird

Anasayfa
Teknoloji Gezegenin en hızlı uçağı: Lockheed SR-71 Blackbird

Soğuk savaşı kazanan ABD oldu. Ronald Reagan (ABD’nin 40. Başkanı) hiçbir zaman zafer konuşması olmadı ama doğrusu buna hiç gerek de kalmamıştı. Okyanusun ötesinde, Türkiye’nin kuzeyinde dev bir yapı yok oluyordu. Reagan yönetimi Sovyetler Birliği’ni o kadar zayıflattı ki, tüm bir yapı 2 yıl içinde çöktü.

ABD’nin 40. Başkanı “Amerikan” tarihindeki en güçlü şahsiyetlerden biriydi, hatta o kadar güçlüydü ki, demokratlar bile onu seviyordu. Bu kadar güçlü olmasındaki ana neden de Lockheed SR-71 Blackbird’dü.

Soğuk savaş döneminde uydular bugünkü kadar gelişmiş değildi.Bu yüzden düşmanın yerini belirlemek için yukarıdan bakan bir göze ihtiyaç duyuluyordu. Amerikalılar ilk başta yerden 100 km yükseğe çıkmak için küçük boyutlu bir uçak hazırlamak fikrindeydiler. Fakat sonra fizik kanunlarını hatırladılar ve SR-71 Blackbird projesine start verdiler. Blackbird’ün tek işi askeri bilgi toplamakdı. Ama bu işi yaparken düşman onu görmemeli ve en önemlisi vurmamalıydı. Bu nedenle Blackbird görünmez ve aynı zamanda inanılmaz derecede hızlı olmalıydı.

Stealth sistemi SR-71’i düşman radarlarına karşı görünmez yapıyordu.Blackbird’ün ikiz motorları en iyi yapabildikleri işi yerine getiriyorlardı: Hızlı uçmak .. Çok hızı uçmak. Bu uçak o kadar süratliydi ki, ona karşı gönderilen roketlerden, daha hızlı hareket ederek gözden kayboluyordu. Blackbird’ün maksimum hızı Saatte 3.540 km idi. Maksimum hız limitine ulaştığında kanatlarında ve burnunda ısı seviyesi yüksek bir seviyeye ulaşıyordu ki, üsse dönünce gövdesinde erimiş metalin izlerine rastlanıyordu.

ABD toplam 32 adet Blackbird üretti. Bunlardan 12’si kaza sonucu yok oldu ama hiç biri düşman tarafından ne vurulabildi ne de ele geçirilebildi. Amerika 1966 yılından 1998 yılına kadar Blackbird’lerden kullandı. Düşman mevzilerinin saptanması, operasyonlarda askerlere düşman pozisyonlarının yeri ve saldırı için en uygun seçeneklerin saptanması, Blackbird’ün savaş durumunda gösterdiği sayısız becerilerinden bir tanesiydi.

Bugün ise Lockheed SR-71 Blackbird hangarlarda, müzelerde korunuyor. Onun yaptığı işleri uydular çok daha kolay ve çok daha kısa sürelerde yerine getiriyorlar. Ama bu uçak halen tarihteki en hızlı uçak olarak yerini korumakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER