Kapat

HTTP ile HTTPS: Aralarındaki farklar nelerdir? Nelere dikkat etmeliyiz?

Anasayfa
İnternet HTTP ile HTTPS: Aralarındaki farklar nelerdir? Nelere dikkat etmeliyiz?

HTTPS’nin farkı şifreleme sisteminin farklılığından kaynaklanıyor. Bazı şirketlerin, sitelerini HTTPS’e çevirdiklerini görmüşsünüzdür. “Google” da sitelerin daha güvenli olan HTTPS’e geçmeleri için uyarılar yapıyor.

HTTPS, ücret alan sitelerde, e-ticaret platformlarında daha çok kullanılıyor.HTTPS’ye geçmekle alakalı akıllarda birçok soru ya da sorun olabilir. Bu yüzden size tam olarak bu geçişin size neler kazandıracağını ve ikisi arasındaki farkın neler olduğunu açıklamaya çalışacağız.

HTTPS nedir ve neler sunuyor?

HTTPS (Güvenli Hyper Text Transfer Protocol): Kısaca güvenli metin gönderimi iletişim protokolü olarak adlandırabiliriz. Klasik HTTP protokolüne SSL(Güvenli Soket Katı) protokolü eklenmesi ile oluşur. Yani, web sitelerin metinlerle kurduğu ilişkinin şifrelenmesi demektir.
Protokol, internet sunucuları ve kullanıcılar arasındaki verileri başkaları tarafından okunmaması için nasıl gizleneceğini belirleyen kurallardır. Banka işlemlerinde veya kredi kartı işlemlerinde adres çubuğunda http yerine https yazıldığını görürsünüz. Bu sizin işleminiz süresince 3. bir şahıs tarafından bilgilerinizin başka ellere geçmemesi içindir. HTTP’li bilgi alış verişlerinde şifreleme yoktur, yanına S harfi eklediğinizde ise bu ilişki artık şifrelenmiş olur.

HTTP ile farkları

HTTP halinde URL “HTTP: //” ile başlar ve HTTPS bağlantısı için HTTPS: // ‘dir.
HTTP güvenlik azdır fakat HTTPS güvenli.
HTTP bağlantı noktası port 80 kullanıyor HTTPS aksine ilişki için 443 kullanıyor.
HTTP halinde sertifikaları doğrulamak gerekmez. HTTPS için ise, SSL Dijital Sertifikasına ihtiyaç vardır.
HTTP de hiçbir şifreleme yoktur. HTTPS’de ise verileri göndermeden ve kabul etmeden önce şifrelenir.

Nerelerde kullanılabilir?

Tarayıcı ile ilişki kurduğunuz her yerde kullanılabilir. Örneğin mail gönderirken, kredi kartı şifrenizi yazarken, bir sitede kayıt olurken vb .. alanlarda kullanılabilir.

Tarayıcı farklılaşma prosedürü nasıldır?

Protokol şifreleme yaparken onaylanmış ve güvenli sunucu sertifikalarını kullanır. Kullanıcı https ile şifrelenmiş sayfaya erişmek istediğinde sayfanın şifreleme sertifikasının tarayıcı tarafından tanınmış olması mutlaktır. Eğer sayfa tarayıcı tarafından tanınmış, onaylanmış bir sertifika ile işliyorsa, tarayıcı bu sayfayı güvenli olarak değerlendirir. Eğer sertifika tarayıcı tarafından tanınmıyorsa kullanıcıyı sertifikaya güvenip-güvenmediğini sorgular.

Ortaya çıkışı

HTTPS, 1994 yılında “Netscape” tarafından ortaya çıkarılan bir protokoldür. İlk defa Netscape Navigator browser’ında kullanılıp geliştirilmiştir.

Sertifika almak

Sitenize sertifika alarak HTTPS protokolundan yararlanmak için bu hizmeti veren çeşitli servisleri kullanabilirsiniz (GeoTrust, Digicert vb.).

SSL’in Fiyatı

SSL sertifika sunan şirketlerin birçoğu bu sertifikaları bir yıllık ortalama 100 doların altında bir fiyata satıyorlar. Fakat sertifikaların önerdiği hizmetler farklı olabileceğinden, seçiminize bağlı olarak bu fiyat yıllık 2000 dolara kadar da çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER