Kapat

İntihar Oranı En Yüksek Olan Meslek Grubu Hangisi?

Anasayfa
Sağlık İntihar Oranı En Yüksek Olan Meslek Grubu Hangisi?

Ortalama olarak, ABD’de her gün en az bir doktor ediyor. Bu istatistik, intihar en olduğu düşünülen ABD’deki doktorlar üzerine yapılmış yeni bir araştırmadan elde edildi.

Araştırmaya göre, intihara meyleden doktorların çoğu tedavi edilmemiş psikolojik rahatsızlıklara sahipti. Araştırmacılar, doktorların tedavi olmamasını, meslektaşları arasında “zihinsel rahatsızlığı var” damgasıyla damgalanma korkusu olabileceğini belirtti. Araştırma henüz yayınlanmamış olsa da bilim insanları, araştırma sonuçlarını Amerikan Psikiyatri Derneği’nin 2018 yılı toplantısında sundular.

Her yıl yaklaşık 400 doktor intihar ediyor

Doktor intiharları oranının 100.000’de 28 ile 40 arasında ve genel olarak Amerika’da ise 100.000’de 13 civarında olduğu düşünülse de araştırmacılar bu oranın aslında iki kat daha fazla olduğunu bulmuşlardır. Bu rakamlar, her yıl yaklaşık 400 doktorun intihardan öldüğünü gösteriyor. Araştırmacılar, doktorlar arasındaki intiharların yüksekliği, en stresli  gruplarından biri olarak kabul edilen askerlerden bile daha yüksek olmasını çok şaşırtıcı bulduklarını belirttiler.

Yapılan önceki çalışmalar ise; erkek doktorların %12’sinin, kadın doktorların %19.5’inin depresyonda olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, genellikle kendini zehirleyerek ve asarak intihara kalkışan doktorların depresyonda olmasına rağmen tıbbi yardım almamalarının sebebini zihinsel sağlık sorunlarına karşı olan toplumsal damgalar olduğunu belirtiyor.

ONUR BALCI

ONUR BALCI

Teknoloji alanında yazar, çizer, araştırır...
ONUR BALCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir