Kapat

Iphone Telefonlar New York Polisinin Korkulu Rüyası

Anasayfa
IOS Iphone Telefonlar New York Polisinin Korkulu Rüyası

New York polisi iPhone model telefonlarla ilgili istatistiksel veriler paylaştı.

Polis iPhone modellerinde, iOS 8 ve üstü versiyonlardaki koruma engelinden dolayı, gerekli bilgileri elde edemedikleri için birçok cinayeti çözememekten şikayetçi.

New York’un Manhattan savcısı, kriminal laboratuvarlarda 423 adet iPhone bulunduğunu belirterek, bu cihazlardaki bilgilerin şifrelenmesinden dolayı suçlarla ilgili bulunabilecek ipuçlarının elde edilememesinden şikayetçi.Söz konusu modeller arasında 166 adet iPhone 6, 66 adet iPhone 6 Plus, 63 adet iPhone 6s, 51 adet de iPhone 5s bulunmakta. Bilindiği gibi şifreleme sistemi “Apple”‘ın standart uygulamalarından biri ve eğer şifre birkaç kez yanlış girilirse cihazın içindeki tüm bilgiler silinmekte.

1479370492_poolice-2

Suç skalasında en çok (%36) elektronik suç ve kişisel bilgilerin çalınması ilk sırada yer almakta. %24 uyuşturucu suçları, diğer suçlar arasında da, kasten adam öldürme, şiddet, cinsel içerikli suçlar yer almakta. Polise göre iPhone kullanan suçlular, söz konusu cihazlarda verilerin şifrelenmiş şekilde saklanmasından dolayı bu cihazı tercih etmektedirler.

1479370468_poolice-1

iPhone’un bilgilerin korunması için bu tür güçlü bir sistemi kullanması yılın başında ABD’de büyük tartışmalara neden olmuştu. Bu arada ABD mahkemesi bir cinayet olayıyla ilgili iPhone 5c modelinin şifresinin kırılması için “Apple” dan FBI’a yardım etmesini talep etmişti. Tim Cook ise FBI nın hiçbir isteğini yerine getirmeyeceğini belirterek, mahkemenin bu talebinin Apple kullanıcılarının güvenliğini tehdit ettiğini ve şirketin iPhone modellerinin şifresinin kırılmasına yönelik yazılımı FBI’a verme niyetinde olmadığını söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER