Kapat

Kia’dan SUV’un Büyük Abisi KIA Telluride

Anasayfa
Otomobil Kia’dan SUV’un Büyük Abisi KIA Telluride

2016 yılında, KIA’nın Sorento SUV’den daha büyük bir sınıfta yer aradığını öğrenmiştik. Ardından, Detroit Motor Show’da, mevcut SUV kavramınını değiştiren, tüm modellerden farklı bir lüks otomobil ortaya çıktı:KIA Telluride.

İki yıl sonra, 2018 Detroit Motor Show’da KIA resmen, Telluride modelinin seri üretimine başlama niyetinde olduğunu açıkladı.

Unutulan Mohave modelinin devamı niteliğinde olan Telluride, Detroit’te katlanabilir 3. sıra koltukları ve 4 farklı koltuk modeli ile tanıtılmıştı. Üretim modeli 8 koltuğa sahip olacak aracın daha lüks versiyonu 7 koltuklu kurulum ve 2. sırada konforu arttırmak için düzenlenen çift kol dayanağı olan koltuklarla gelecek.

Arkadan çekişli olacağı söylentilerinin aksine, KIA Telluride, önden çekişli olacak. Hyundai ve KIA uzmanları tarafından ortaklaşa geliştirilen bu tekerlekten çekiş sistemi, yeni Santa Fe ve prestijli Genesis salonlarında zaten kullanılıyor.

Büyük gövde boyutu ve çok fazla boş ağırlığı dikkate alındığında, Telluride motorunun devasa boyutu bizi heyecanlandırıyor.Bu gövdenin ağırlığını tam olarak karşılayabilmek için, otomobilin kaputunun altında 3.3 litrelik bir V6 olduğunu düşünüyoruz.

Henüz aracın ne zaman yollarda boy göstereceği ise belli değil ancak Telluride’in, Hyundai tarafından üretilen ve “Palisade” ismini alacak bir kardeşe sahip olacağı. Telluride, aynı şekilde yollarda test edilirken yakalanan “Palisade” ile beraber 2020’ye kadar çıkmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER