Kapat

Küçük yaşlarda, büyük şirket sahipleri

Anasayfa
Gündem Küçük yaşlarda, büyük şirket sahipleri

Herkes başarılı olmak ister, ama herkesin başarı hikayesi aynı değildir. Tüm başarılı kişileri birleştiren ortak nokta onların amaç ve hedeflerini doğru olarak belirlemesiyle başlar. Böyle hikayeler arasında erken yaşlarda başarı kazanan kişiler daha çok yaygındır.

Başarı hikayelerini bilmek sizin de gelecek hayatınıza belli yönler verebilir. Örneğin, tanınmış ve büyük şirket sahiplerinin sahip olduğu şirketlerin temelini küçük yaşlardan itibaren attığı yadsınamaz bir gerçektir.. Bugünkü konumuz ta küçük yaşta iş hayatına adım atan ve daha sonra büyük şirket haline getirmeyi başaran kişiler hakkında olacak.

Richard Branson / Virgin Group

1478599878_richard-branson

Richard Branson iş dünyasında kendine özgü bir iş adamı olarak kabul edilir. Öyle ki, 11 yaşındayken en yakın dostu ile beraber papağan yetiştirip satarmış.Branson orta okulda disleksiya adlı hastalıktan dolayı 16 yaşında okuldan ayrıldı. Böyle hastalar diğerlerinden daha yetenekli olsalar da okuma ve onu hatırlama gibi sorunlarla karşılaşırlar. Ama bu kişilerin matematiksel yetenekleri ve fantezi yetenekleri oldukça yüksektir.

Branson okuldan ayrıldıktan 4 yıl sonra “Student” adlı öğrenci dergisi yayınlayarak iş hayatına atıldı. Branson 1970 yılında “Virgin” şirketini kurdu ve şu anda 400’den fazla şirket, 50.000 işçi ve 21 milyar dolar ile önde gelen zenginlerdendir.

Ingvar Kamprad / IKEA

1478599887_ingvar-kamprad2

5 yaşında iş hayatına adım atan Ingvar ilk iş olarak komşularına kibrit satarak başladı. Daha sonra ise , kibrit satışı işini daha da büyütüp, onu sadece komşularına değil daha uzakta yaşayan insanlara da satmaya başladı. Daha sonra kibritleri toptan satın alıp, toptan satarak işini büyüttü. Ardından , kibrit ticaretine çiçek tohumu ve kalem satışını da ekledi. Artık 17 yaşında iken babası elde ettiği başarılara göre ödül olarak ona bir miktar para verdi ve o, yine bu sermayeyi değerlendirerek işini daha da büyütüp efsane şirket olan IKEA ‘yı kurdu.

Juliette Brindak / Miss O and Friends

1478599896_juliette-brindak3

Juliette Brindak kendi şirketini 10 yaşında kurdu. “Miss O” olan bir grup genç kızın hikayesini ele alan ve genç kızların olmak istediği “Cool Girls” u yarattı.Brindak 16 yaşındayken annesinin yardımıyla “Miss O and Friends” adlı sosyal ağı kurdu ve 3 yıl sonra “Procter & Gamble” şirketinden 15 milyon yatırım aldı. Şu anda 20 yaşında olan genç kızın sahip olduğu şirketin değeri 30 milyon dolar.

John Paul DeJoria / John Paul Mitchell Systems

1478599902_john-paul-dejoria4

Hayatında bir çok zorluklarla karşılaşan fakat sonunda büyük bir şirketin sahibi olmuş kişilerden biri de Paul DeJoriadır. Öyle ki, o, babasız büyümüş ve kendi masraflarını karşılamak için 9 yaşında Yeni yıl kartları satmaya başlamış. 20 yaşında evlenen Paul daha sonra eşinden ayrılmış ve oğlu ile beraber, dostuna ait bir araçta yaşamaya başlamış. Bu dönemde saç ustası Paul Mitchell ile tanışarak 1980 yılında şirket kurmuş ve Mitchell öldükten sonra şirketin tek yöneticisi olmuş.Şirket şampuan üretimi ile tanınmış ve 2009 yılında şirketin değeri 4 milyar dolara ulaşmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER