Kapat

NASA’dan Astronotların Tuvalet Sorununu Çözebilene Para Ödülü

Anasayfa
Bilim NASA’dan Astronotların Tuvalet Sorununu Çözebilene Para Ödülü

Her türlü karmaşık durumun içinden çıkmayı başaran NASA, bu kez hiç beklemediği bir sıkıntı çekiyor.

Dünyanın dışına, hatta diğer gezegenlere insan gönderebilecek kadar teknolojimiz var ve her geçen gün daha da iyisini yapabileceğimiz şekilde bu teknolojileri geliştiriyoruz. Ancak büyük bir sorunumuz var. Daha doğrusu sorunun muhatabı NASA. NASA, hala astronotların tuvalet atıkları konusunda tam olarak ne yapacağını bilmiş değil.Hatta NASA astronotların tuvalet atıkları konusunda yaşadığı sorunla bir çare bulabilecek kişiye tam olarak 30.000 dolar para ödülü vereceğini açıkladı.

Aslında kozmik gemide bulunan astronotlar için böyle bir sorun mevcut değil. Asıl sorun, astronotların giysileri ile uzay ortamında oldukları zaman ortaya çıkıyor. NASA astronotların Rick Mastracchio’nun konu ile ilgili açıklaması şöyle:

“Aya doğru seyahat eden bir grup astronot düşünün. Acil bir durum ortaya çıkar ve gemi kabin basıncını kaybetmeye başlar. Bu nedenle astronotlar, tansiyondan korunmak için uzay elbiselerini giymek zorunda kalırlar. Böyle bir durumda, uzay kıyafetleri içinde kalan astronotlar tuvalet ihtiyaçlarını nasıl giderecekler?”

Astronotların uzay kıyafetleri temiz hava, su ve yaklaşık 6 gün kadar yetecek maddeleri temin edebiliyor. Ancak astronotun tuvalet ihtiyacı durumu nasıl olacak?

1480143246_tualet

NASA’nın yetişkinler için bez tarzında bazı çözümleri var ancak bunlar ile geçici tedbirler. Sonuç itibariyle astronot bezi değiştirmek için uzay kıyafetini çıkartmak zorunda. Burda asıl mesele ise bu giysiyi çıkarmadan tuvalet işini çözmek. Üstelik giyside pek yer olmadığını da belirtelim.

Sorun şu ki, ağırlık olmayan bir ortamda katı maddeler uçabilir, sıvı maddeler dağılabilir.Yani bu katı ve sıvılara dağılmadan, uçup gitmeden müdahale edilmesi gerekir. Bu konuda NASA, nasıl bir çözüm yöntemi hazırlayabilirsiniz diye sizden yardım bekliyor.

Peki sizce nasıl olabilir? Çözüm yöntemini İngilizce olarak ifade edebilecek arkadaşlar BURADAN  NASA’nın çözüm yöntemi formunu doldurarak 30.000 dolarlık ödül için projelerini yazabilirler.

“NASA’dan Astronotların Tuvalet Sorununu Çözebilene Para Ödülü” üzerine 1 yorum

  1. Kadir says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER