Kapat

Pentagon, Terminator robotları için 3 milyar dolar bütçe ayırdı

Anasayfa
Teknoloji Pentagon, Terminator robotları için 3 milyar dolar bütçe ayırdı

Terminator efsanesini gerçekleştirmek için Pentagon yaklaşık 3 milyar dolar para ayırdı.

Başrolde Arnold Schwarzenegger’in rol aldığı “Terminator” filminde görülen yok edici robotlar Pentagon tarafından gerçeğe dönüşüyor. Robot teknolojilerini güvenlik sistemlerinde kullanmaya başlayan ABD, ilk önce kendini öldüren dronların testini gerçekleştirdi. Öyle ki, küçük bir eyalette gerçekleştirilen deneyde üzerine kamera yerleştirilen dronlar hedeflerini yok etmişlerdi. Bu dronlar ellerinde AK47 olan 12 kişiden oluşan birliği hiçbir yardıma ihtiyaç duymadan etkisiz hale getirebilecek düzeydeydi.

500 milyar dolar bütçesi olan ve geçen yıl yeni teknolojilere 18 milyar dolar para ayıran Pentagon, bunun 3 miyar dolarını insan-makine savaş takımlarına harcayacak. Mekanik tarafı hakkında çok bilgi verilmese de gelecek yıllarda görüntü itibariyle Terminatorlara benzeyen savaş makineleri görebiliriz.

1477654457_1436816431_2

Aslında “insansız savaş makineleri” projeleri üzerinde ciddi çalışmalar yapan ABD, saldıracağı nesneyi belirleyebilecek uçan savaşçı robotlar, küçük gemiler ve denizaltı gemiler üretmekteydi. Bu deniz makineleri yine insan yardımı almadan binlerce kilometre yol kat edebilme yeteneğine sahipler.

Herkesi ilgilendiren diğer bir soru ise kendileri karar verebilen robotların insanlık için ne derece tehlikeli olacağı. Stephen Hawking bu konuda biraz ihtiyatlı davranmayı tavsiye etse de bilim adamları bu konuda ısrarla devam etmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER