Kapat

Qualcomm rakip şirket için 47 milyar dolar ödedi!

Anasayfa
Uncategorized Qualcomm rakip şirket için 47 milyar dolar ödedi!

Mobil cihazlar için işlemci üreten Qualcomm, başka bir işlemci üreticisini 47 milyar dolar ödeyerek satın aldığını açıkladı. İşlemci pazarında işler kızışıyor!

Mobil işlemci pazarının güçlü ismi Qualcomm, pazardaki konumunu çok güçlendirecek önemli bir satın almaya imza attı!

Rakibi NXP ‘ni 47 milyar dolara satın aldığını açıklayan Qualcomm, böylece mobil işlemci pazarında daha da güçlendi. Bu alanda kendine yer edinmeye çalışan “Intel” ise şimdi daha güçlü bir Qualcomm ile rekabet etmek zorunda.

Snapdragon işlemciler ile neredeyse tüm mobil cihazlara girmiş olan Qualcomm’un, Hollanda şirketi NXP’yi satın alması ile, akıllı otomobil alanında da eli güçlenmiş oldu. NXP’nin, özellikle “Apple” cihazları için çeşitli işlemciler ve sensörler üretmesi, fiyatın 47 milyar dolar gibi rekor bir seviyeye ulaşmasında büyük rol oynuyor.

44 bin çalışanı bulunan NXP’nin satın alma süreci 2017 yılında tamamlanacak. Satın almanın diğer bir önemli durumu ise, kısa bir süre önce “Apple” ile anlaşarak iPhone cihazlara dokunmatik üretmeye başlayan “Intel”‘e cevap olarak Qualcomm’un da “Apple” ile sözleşmesi olan “NXP”‘ni satın alması.

İşlemci pazarında rekabet kızışıyor. Bakalım “Intel”‘in bu satın almaya cevabı nasıl olacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER