Kapat

Robotlar Artık Marul da Soyuyor

Anasayfa
Teknoloji Robotlar Artık Marul da Soyuyor
Robotlar, marul yaprakları dikkatlice kabuğu soymayı öğrenmek

Teknoloji, hayatın her yönünü iyileştirmek ve düzenlemek için tasarlanmıştır. Yaşamın her noktasına dokunan teknoloji, çoğu insanın asla hayal edemeyeceği alanları da içermekte. Örneğin .

Belki de birçokları için rastlantısal bir konu ama sektörü için bu alandaki yeni ve büyük bir gelişme. Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar, yalnızca otomasyondaki ilerlemeleri göstermekle kalmayıp, artan ve iş gücü taleplerini de ele alarak ilk robotik yaprağı soyma sistemini geliştirdiler.

Hasattan sonra, marulların dış tabakalarının çıkarılması gerekmekte. Bu, şu anda çiftlik işçileri tarafından gerçekleştirilen, zaman alıcı ve yersiz bir görev. İşin tekrarlı ve temel doğası onu otomasyona çok uygun hale getiriyor ancak marulların yapıları gereği hassas olması, onları parçalara ayırmaksızın hafifçe soyup ayırmak için bir kullanılmasını hep zor kılmıştır.

Fakat Cambridge’deki ekip bu tezi çürüttü. Yaptıkları yeni sitemde ilk önce marulun konumu belirleniyor ve ardından da marul sapı tanımlanıyor.Yastıklı bir robot kolu, gövdeyi bulana kadar marulu yavaşça döndürüyor. Daha sonra da, bir 3D baskılı dairesel bir emme sistemi ile birlikte, hafifçe dış yaprağı kapıp, marulda herhangi bir hasara yol açmadan marulu soyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER