Kapat

Şarjınızı % 20 Tüketen Uygulama Hangisi?

Anasayfa
Sosyal Medya Şarjınızı % 20 Tüketen Uygulama Hangisi?

Android kullanıcıları, Facebook uygulamasını telefonlarından sildiklerinde, şarj performanslarının % 20 arttığı ortaya çıktı. Yapılan testle ilgili detaylı bilgi şöyle;
Facebook uygulamasının, gün geçtikçe artan boyutu ve artan sistem kaynak kullanımı hepimiz biliyoruz. Tech World Zone adlı bir teknoloji blogunun yaptığı test, Facebook’un sistem kaynaklarının ne kadar “kullandığını” gözler önüne seriyor.

Test neden yapıldı?

Android blog yazarı Russell Holly’nin yaptığı testlerde, Facebook uygulamasının telefondan kaldırılmasından sonra, Reddit uygulamasının daha yüksek performans gösterdiğini tespit etti.

Reddit kullanıcıları arasında yayılan bu test, birçok kullanıcı tarafından telefonlarda test edildi.15 uygulamada yapılan testlerde, Facebook ve Facebook Messenger uygulamalarını telefonlarından kaldırdıklarında, diğer uygulamaların % 15 daha hızlı çalıştığını belirlediler.

Daha sonra yeniden yapılan test!

Tech World Zone editörleri, bilinen bu gerçeği tekrar test etmek istediler. Acaba “Facebook”, 1 yıl boyunca sık sık yenilediği uygulaması ile sistem kaynaklarını tasarruf konusunda avantaj elde etmiş mi?
İlk hafta Nexus 6P modelinde Facebook uygulaması test edildi. 1 hafta boyunca telefonun güç kullanımı gözlendi.

1479713045_telefonunuzun-pilini-yuzde-20-tuketen-program

Facebook, genel sistem için oldukça kapsamlı bir uygulama. Hem birçok bilgiyi elde edebiliyor, hem de aynı anda birçok senkronizasyon gerçekleştiriyor. Fakat toplanan bilgiler, uygulamanın daha da fazla sistem kaynağı kullanmasına neden oluyor.

2. hafta ise, Facebook uygulamasını telefondan silip, yerine Metal isimli sosyal medya hesaplarını kullanmaya yarayan uygulamayla Facebook kullanımına devam edecek şekilde yeni bir test işlemi başlattılar.

Testte, Facebook uygulamasının telefondan silinmesi ile beraber telefonun her gün yaklaşık %20 daha uzun pil ömrüne sahip olduğu görüldü.
Android’in kendi pil bilgileri, Facebook uygulamasının güç kullanımı ile ilgili çok da bilgisi bizlere vermese de, uygulamanın yüklü olduğu sürelerde telefon ekran kapalı modunda olsa bile, uygulamanın arka planda çalışmaya devam ettiği ve bunun da telefonun şarj tüketimine doğrudan etkilediğini göstermektedir. Facebook’un bilgileri hızla elde etmemiz için yaptığı bu sürekli senkronizasyon işlemi, telefonlarda ciddi bir şarj kullanımına neden olur.

Bakalım Facebook, “Android” deki bu ve benzeri sorunları ne zaman çözecek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER