Kapat

Scania’dan sınırsız menzile sahip elektrikli kamyon!

Anasayfa
Otomobil Scania’dan sınırsız menzile sahip elektrikli kamyon!

Otomobil üreticileri araçlar üzerinde çalışmalarına devam ederken, Tesla Semi gibi elektrikli kamyonlar ilerleyen yıllarda ağır yük taşıyan nakliyat sektörününde de elektrikli araçlara geçiş yapabileceğini kanıtlıyor.

Dizel kamyonların neden olduğu hava kirliliğini azaltmak için kolları sıvayan Siemens ve ağır araç üreticisi Scania, tramvay ve tren ile benzer şekilde yolun üstünde yer alan elektrik hatlarından güç çeken hibrit bir geliştirdi.

Elektrikli otoyol ile şarj sorunu olmayan hibrit elektrikli kamyon!

Siemens tarafından araca yerleştirilen sensörler sayesinde elektrik hatlarının olduğu yollara geçiş yapıldığında aracın üst kısmında yer alan güç kuplörü otomatik olarak uzayarak, elektrik hattı ile bağlantı kurulmasını sağlıyor.

Bu sistem sayesinde kamyonların bataryalarını şarj etmek için herhangi bir yerde durmasına gerek kalmıyor. Böylece şirketler hem zaman hem de para tasarrufu yapabilirken, şarj istasyonları kurmalarına gerek kalmıyor.

Elektrik olmayan yollara geçildiğinde yol boyunca şarj ettiği bataryalarındaki gücü kullanarak ilerleyen kamyonlar, bunlar bittiğinde standart araçlar ile benzer şekilde dizel motorlarını çalıştırıyor. Eğer elektrikli yol üzerinde yavaş ilerleyen bir araç varsa, kamyonun aracı sollaması için kuplör bağlantısı kesilebiliyor ve şeride tekrar girildiğinde bağlantı otomatik olarak sağlanıyor.

Almanya, karbondioksit emisyonunu 2050 yılına kadar en az yüzde 80 azaltmayı hedefliyor ve 2030’da sıfır benzinli ve dizel motorlu araçların satışını durdurmayı planlanlıyor. Siemens’in eHighway’i ülke genelinde daha fazla yola kurulursa, emisyonu azaltma hedefine çok daha kolay ulaşılabilir.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER