Kapat

Selfie ölümleri en çok nerede oluyor ve ne kadar insan hayatını kaybediyor? (İstatistik)

Anasayfa
Sosyal Medya Selfie ölümleri en çok nerede oluyor ve ne kadar insan hayatını kaybediyor? (İstatistik)

Uluslararası bilim adamlarının araştırmalarına göre, selfie çekerken yaşanan ölüm olaylarının büyük bölümü Hindistan’da meydana geliyor.

Bu tür ölümlerin ana nedeni ise yükseklikten düşme olarak açıklanmış. Sosyal ağların ve modern akıllı telefonlarda olan ön kameraların gelişmesi sayesinde günümüzde insanların hemen hemen hepsi selfie tarzı fotoğraflar çekiyorlar. Fakat çoğu zaman etkileyici fotoğraflar çekmek için birçoğumuz yüksek yerlere çıkarak kendimizi tehlikeye atıyoruz. Carnegie-Mellon Üniversitesi ve Hindistan’ın araştırma kurumlarından bilim insanları selfie çekimi sırasında yaşanan ölüm olayları hakkında haber yapan internet sitelerini incelemişler.Haberlerin doğruluğunun yüksek olması nedeni ile analiz sürecine sadece “Alexa” ‘da ilk 5000’e girmiş siteler dahil edilmiş.

Sonuçlar gösteriyor ki, böyle bir ölüm haberi ilk olarak 2014 yılının Mart ayında gerçekleşmiş. O tarihten bu yana da selfie çekimi sırasında yaşanan 127 ölüm olayı gerçekleşmiş. Ve bunlardan tam 76’sı ise Hindistan’da kaydedilmiş. Listede sırasıyla Pakistan (9 ölüm vakası), ABD (8 ölüm vakası) ve Rusya (6 ölüm vakası) yer almış. Selfie çekimindeki ölüm olayları genellikle 24 yaşa kadar olan (%75) kişilerde gerçekleşiyor. Selfie sırasında en fazla ölüm nedeni yükseklikten düşme olup, listede sırasıyla, suda boğulma, yüksekten düşerek suda boğulma, tren altında kalma, silahla dikkatsiz davranma, trafik kazaları ve hayvan saldırıları gelmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER