Kapat

Sevilen İnsanın Ruhuna Mesaj Taşıdığına İnanılan Dev Uçurtmalar

Anasayfa
Uncategorized Sevilen İnsanın Ruhuna Mesaj Taşıdığına İnanılan Dev Uçurtmalar

Azizler Günü’nde Guatemala semalarında süzülen dev uçurtmalar, bölge nüfusunun cennetteki yakınlarının ruhuna iletmek istedikleri mesajları taşıyor.

Azizler (Azizler) Günü (All Saints ‘Day) her yıl 1 Kasım’da bir Katolik bayramı olarak kutlanır. Bayram bilinen ve bilinmeyen tüm kutsalları yad etme amacı taşıyor. Dünyanın her yerinde yapılan bayramlar arasında Guatemalanın Santiago Sacatepequez kentinde yapılan törenler oldukça dikkat çekici.Bölge halkı tarafından yapılan, ayrıntılarla donatılmış, gösterişli ve karışık desenli uçurtmalar, bölgedeki mezarlıklar üzerinde uçurulur. İnsanlar, uçurtmaların kuyruklarına, mezarlıkta sonsuz istirahatlerinde olan sevdiklerine özel mesajlaşmak yollarlar. İnanca göre uçurtma ne kadar yükselirse, mesaj kişinin cennetteki ruhuna ulaşmaya o kadar daha yakın olur.

1478159604_3318313115819f058eb25a4-29866383

Renkleri ile göz kamaştıran uçurtmaların her birinin hazırlanması için ordu gibi kalabalık bir takım olması gerekir. Bir uçurtmanın hazırlanması için 20 kişinin bir araya gelmesi gereklidir. Uçurtmaların hazırlanmasında pirinç, bambu ve dokunma kumaşlar kullanılmaktadır. 100 yıldan fazladır devam eden geleneğin geçmişe doğru izi takip edildiğinde, köklerinin eski Maya kültürüne kadar gittiği iddia edilmekte.

Celebración del día de Todos los santos, Santiago Sacatepequez 2013 por skycamguatemala Ver 1.2 from skycamguatemala on Vimeo.

ONUR BALCI

ONUR BALCI

Teknoloji alanında yazar, çizer, araştırır...
ONUR BALCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir