Kapat

Snapchat filtreleri hangi mantıkla çalışıyor

Anasayfa
Sosyal Medya Snapchat filtreleri hangi mantıkla çalışıyor

Kurulduğu tarihten bu güne kadar bir çok kişi tarafından sevilerek kullanılan Snapchat çok ilginç ve bir o kadar da ilginç bir çalışma mantığına sahiptir. İlginç diyoruz çünkü bu sistemi kurmak için çok ciddi bir programlama bilgisine sahip olmak gerekir.

Bir çoğumuz Snapchat’a özgü görüntülerde kullanılan ilginç formları filtreler olarak adlandırsa da, şirket bunu lens olarak tanımlamakta. İnsan yüzünü çok hızlı ve 3D formda grafik kullanarak ilginç şekiller veren filtreler aslında Ukrayna menşeili bir yazılıma aittir ve 2015 yılında “Snapchat” tarafından 150 milyon dolara satın alınmıştır.Hatta şirket bu filtreleri kendi elinde bulundurmak için yasal engeller de koymayı ihmal etmemiştir.

Snapchat bu filtreler hakkında tam açıklama yapmasa da patentlerini çevrimiçi olarak yayınladı. Öyle ki, bu uygulama insan yüzünün parçalarını bir nokta olarak tanımlamakta. Burada göz, kaş, dudak yerini noktalarla tespit ettikten sonra noktalar arasındaki mesafeyi düzenlemekte. Sonra bir maske oluşturup, maskeye 3D grafik uygulanmakta.

Daha detaylı bilgiyi aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER