Kapat

Sosyal Medya, Kadınların Beden Algısını Olumsuz Yönde Etkiliyor

Anasayfa
Sosyal Medya Sosyal Medya, Kadınların Beden Algısını Olumsuz Yönde Etkiliyor

2 Mayıs’ta Nottingham, İngiltere’de düzenlenen İngiliz Psikoloji Derneği’nin yıllık toplantısında açıklanan bir araştırmaya göre; kadınların beden algısını olumsuz yönde etkiliyor.

Güney Galler Üniversitesinden öğretim görevlisi olan Martin Graff ve Oktawia Czarnomska, üniversite içinde yaşları 22-24 arasında değişen 100 kız öğrenci arasında sosyal medya ve kadınların beden algısını için harcanan zamana yönelik bir araştırma yaptılar. Katılımcılar , ve Pinterest kullanımını incelediler. Kadınların sosyal medyada zaman geçirme nedenlerini 4 farklı gruba ayırdı.

Facebook, Instagram Beğenileri, Kadınların Beden Algısını Değiştiriyor
Araştırmacılar; Facebook, Instagram ve Pinterest’te geçirilen zamanın, en uygun zayıflık içselleştirmesi, egzersiz motivasyonu ve metalaştırılmış beden algısıyla ilgili ölçümlerinde yüksek oranlarda çıktığını gördüler. Sosyal medyada her gün geçirilen zamanın bir saatten çok olduğunu da buldular.

Graff yaptığı açıklamada; “Yaptığımız araştırmayla, her gün sosyal medyada gittikçe daha çok zaman harcadıklarını ve sıklıkla fotoğraflarını yayınlamak için kullandıklarını gördük. Kendi vücutlarını diğerleriyle karşılaştırdıklarını ve bu algıyla egzersiz yaptıklarını gördük. Sonuçlarımız, sosyal medya kullanımının kendi içinde merkezi bir rol oynayabileceğinden, kadınların ile ilgili olan endişelerini azaltmak açısından çok önemli olabilir” dedi.

ONUR BALCI

ONUR BALCI

Teknoloji alanında yazar, çizer, araştırır...
ONUR BALCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir