Kapat

Türk Telekom 2019 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı

Anasayfa
Mobil Türk Telekom 2019 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı

Yılın çeyreğini kapatmamızın ardından şirketler, üç aylık döneme dair verilerini kamuoyuna duyurdu. da bu şirketlerden biri. Yılın ilk üç ayına dair finansal ve operasyonel açıklayan şirket, büyümeye dikkat çekti. Türk Telekom 2019 sonuçları ile birlikte Türk Telekom abone sayısı da açıklandı.

Türk Telekom abone sayısı arttı

2019 yılının ilk çeyreğinde Türk Telekom abone sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 4,1 milyon arttı. Böylelikle Türk Telekom abone sayısı 46,7 milyona ulaştı. Yılın ilk verilerine baktığımızda Türk Telekom’un 46,7 milyon aboneyi bünyesine kattığını görüyoruz. Şirketin internet abone sayısı da 11 milyonun üzerine çıktı.

Ocak-Mart arasındaki dönemde 131 bin yeni internet abonesinin katıldığı Türk Telekom’un mobil tarafında da abone sayısı 22,1 milyona ulaştı. İlk üç ayda Türk Telekom 575 bin mobil abone kazandı. Yeni mobil abonelerin yüzde 96’sının faturalı abonelerden oluştuğu açıklandı.

Düzenlediği toplantıda gelirini de paylaşan şirket, yüzde 15,3 büyüme kaydettiğini duyurdu. Geliri 5,4 milyar TL olan şirket, 2008 yılındaki halka arzın ardından en yüksek ilk çeyrek gelirine ulaşmış oldu. Türk Telekom’un faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı da (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34,7 artarak 2,7 milyar TL olarak gerçekleşti.

Türk Telekom net kârına yönelik açıklamalarda da bulundu. 310 milyon TL net kâr elde eden şirket, yatırımlarını da geçen yıla göre yüzde 10 oranında artırdığını .

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany toplantıda yaptığı açıklamada kurdaki dalgalanmaya da değindi. Yönetici dalgalanmalardan korunmak için yeni türev ürünler geliştirdiklerine dikkat çekti. Doany aynı zamanda yurtdışında 39 ülkeden 264 yatırımcının katılımıyla, ihraç miktarının 5 katı kadar talep topladıklarına da değindi.

TAMBU tamamen yenilendi

Türk Telefon tarafından geliştirilen dijital klavye TAMBU, kullanıcılardan gelen geri bildirimler sonucunda yenilendi. İçeriği yenilenen uygulama, ilk çeyrek boyunca toplamda 8,6 milyon kez indirildi. yeni arayüzünün ardından TAMBU üzerinden 41 milyar etkileşim gerçekleşti.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER