Kapat

Whatsapp’ta Bunu Yapanlar Şimdi Yandı

Anasayfa
Yazılım Whatsapp’ta Bunu Yapanlar Şimdi Yandı

Whatsapp’ta dolandırıcılık yapmaya çalışanların işi bundan sonra hiç ama hiç basit değil. WhatsApp üzerinden oluşturulan dolandırıcılık sayısının artmasının sonrasında harekete geçen mahkemeler, emsal bir karar aldı. Türkiye’de sahte mesaj yolu ile dolandırıcılık yapmaya çalışan İtalyan şirkete dava açıldı.

Dünyanın en çok kullanılan akıllı telefon uygulamalarından bir tanesi olan WhatsApp, son zamanlarda her telefona girmeyi başarmıştı. Artan kullanıcı miktarını avantaja çevirmek isteyen dolandırıcılar ise gönderdikleri düzmece mesajlar yolu ile WhatsApp kullanıcılarını hedef almaya başlamışlardı. Artan dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçmek isteyen mahkeme emsal bir karara imza atarak, Türkiye’de bulunan İtalyan firmaya dava açtı.

WhatsApp üzerinden gönderilen “WhatsApp uygulamanızın zamanı dolmak üzere, kesinlikle yenileyiniz!” mesajlarının kaynağının Türkiye’de kurulan bir İtalyan şirket olduğunu belirleyen mahkeme, mağdurlardan gelen şikayetleri değerlendirdi. İtalyanlar tarafından açılan “Retro Medya İnteraktif Teknoloji” adlı firmanın mesajların kaynağı olduğu öğrenilirken, bilişim suçlarını içine alan nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla firmanın sahibi Cristiano Caprodossi’ye dava açıldı.

Tamindir’in haberine göre mahkeme sonucunda nasıl bir karar alınacağına dair şimdiden bir tahmin yürütülemezken, yapılacak kovuşturma sürecinin sonrasında ortaya çıkacak iddianamede Caprodossi’nin neyle suçlandığının görüleceği ve firma sahibinin ceza alması halinde başka WhatsApp dolandırıcılarına da dava açılabileceği yorumları yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER