Kapat

Xbox One S incelemesi

Anasayfa
İnceleme Xbox One S incelemesi

“Microsoft” un yeni oyun konsolu Xbox One S, eski model ile karşılaştırıldığında yüzde 40 daha ince ve beyaz bir gövde ile geliyor. 4K video ve HDR desteğiyle farkını ortaya koyan Xbox One S bugün tüm detaylarıyla inceleme merkezinde olacaktır.

2013 yılında Xbox One ‘ı satışa sunan “Microsoft”, üç yıllık zamanın ardından yeni konsolu Xbox One S’i piyasaya çıkardı. Haziran ayında gerçekleşen E3 fuarında tanıtılan konsol tanıtıldıktan kısa bir süre sonra Türkiyede de satışa sunuldu. Bir önceki modelden yüzde 40 daha küçük olan konsol, taşınabilir bir tasarıma sahip olsa da kapsamında bulundurduğu güçlü özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.Konsolun sunduğu özelliklerden öncelikle tasarımdan kısaca bahsedelim.

Minimal DİZAYN

Xbox One’daki siyah renk seçimi yerine “Microsoft”, yeni oyun konsolunda beyaz rengi tercih etmiş. Beyaz renkli ve menfez tasarımlı bir gövdeyle karşımıza çıkan konsol bizce bu güne kadarki en güzel tasarıma sahip Xbox. İnce işçilik ile tasarım açısından bizden tam not alan konsol, minimal tasarımıyla da göz dolduruyor. Xbox One S, daha az yer kaplaması nedeniyle bir önceki modelden farklı.Konsolun ön ve arka tarafında 3 adet USB 3.0 yer alıyor. Ön tarafta USB ‘ye ek olarak yönetim (gamepad) çiftleşme tuşu ve yeni kızılötesi, arka tarafta ise iki adet HDMI, IR çıkışı, optik çıkışı ve Ethernet var. Arka kısmında yer alan gamepad WİNDOWS 10 PC tablet ve telefonlarla uyumlu şekilde çalışıyor.

1477645303_xbox-one-s-remote-1000x562

Yeni gamepad daha önceki gamepadlerda olduğu gibi sadece Xbox One onaylı kulaklıkla çalışıyor. İstediğiniz kulaklığı kullanmak için Xbox One Stereo kulaklık adaptörünü satın almanız gerekiyor. Xbox One S’in dikkat çeken özelliklerinden biri de dahili güç kaynağına sahip olmasıdır. Konsol dahili güç kaynağını kapsamında barındırması sayesinde kaba görünümlü şarj cihazına ihtiyaç duymuyor ve güç kablosu üzerinden çalışabiliyor. Xbox One S tüm bunların yanında Xbox One’dan farklı olarak dikey olarak da kullanılabiliyor. “Microsoft” un 2 TB’lık modelinin içerisinden stand çıksa da 500 GB’lık ve 1 TB lık modellerde dikey kullanıma ilaveten stand almak gerekli.

1477645276_xbox-one-s-1000x562

4K VİDEO ve HDR DESTEĞİ

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Xbox One sahip olduğu 4K ve HDR desteği ile farkını ortaya koyuyor.Xbox One S, 4K oyunları çalıştırmasa da, 4K video desteği ile dikkat çekiyor. 4K uygun televizyonlarla uyumlu şekilde çalışan konsol 4K Ultra HD Blu-Ray’de sorunsuz bir şekilde oynatabiliyor. Konsol bununla birlikte Netflix üzerinden 4K video izlemek imkanı da veriyor. Eğer ki, Netflix üzerinden 4K video izlemeyi düşünürseniz, ayda yaklaşık 25 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Şu anda piyasada satılan 4K Blu-ray oynatıcılarının fiyatlarının yüksek olması Xbox One S’i satın almayı cazip kılıyor. Konsol oyunları 4K çözünürlükte oynatmasa da, bu oyunları 4K’ya yükselterek (lüks) oynatabiliyor. Bu arada şunu da belirtelim, 4K yükseltmesi gerçek bir 4K oyun deneyimini vermiyor. Xbox One S’i Xbox One’dan ayıran bir diğer fark HDR özelliği. HDR özelliği sayesinde konsol, geniş bir renk alanı ve doygunluğu sağlıyor. HDR bununla birlikte gerçek siyah ve koyu renklerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Şu an için Gears of War 4 ve Forza Horizon 3 gibi sınırlı sayıda oyuna destek veren HDR’ın, son model 4K televizyonlarda yer aldığını belirtmekte fayda var. HDMI 2.0 destekleyen konsol bu sayede 4K çözünürlüğü 60 Hz’de gösterebiliyor. Xbox One’da olduğu gibi 1,75 GHz’lik sekiz çekirdekli AMD Jaguar işlemci ve 12 nükleer grafik ünitesinden güç alan konsolun grafik işlemcisinin saat hızı 853 MHz den 914 MHz e çıkmış durumda. Xbox One S’i Xbox One’dan performans açısından ayrılmasını sağlayan bir diğer fark ise işlem gücü. Xbox One S, 1,4 teraflops işlem gücüne, Xbox One ise 1,31 teraflops işlem gücüne sahip.

1477645334_xbox-one-s-112-1000x562

KULLANICI DENEYİMİ

Ağustos ayının başında sunulan yaz güncellemesi ile birlikte Xbox One S, cortan desteği sunmaya başladı.Şu anda Amerika ve İngiltere’de kullanılabilen bu özellik sayesinde Xbox One’ı sesli komutlarla kontrol etmek mümkün. “Hey cortan” komutuyla aktif haline gelen cortan, Kinect yardımıyla toplantılar düzenleyip ve arkadaşlarınızın neler oynadıklarını da görebilmek imkanı tanıyor. Şu anda Windows 10 uygulamalarına Xbox üzerinden ulaşmak mümkün olsa da uygulama sayısı o kadar da fazla değil. İlerleyen aylarda bu sayının artacağını umut ediyoruz. Xbox Play Anywhere adlı özellik de yeni güncelleme ile geliyor. Bu özellik sayesinde Xbox’de alınan bazı oyunları PC üzerinde de ek bir ücret ödemeden oynayabileceksiniz. Son güncellemede bununla birlikte arka planda müzik çalma ve 60 FPS oyun videolarını kaydetme özellikleri de bulunuyor.OneGuide özelliği sayesinde herhangi bir uydu alıcısından gelen HDMI kablosu konsola bağlandığında televizyon kanalları Xbox One üzerinden izlenebiliyor. Sonuca gelecek olursak Xbox One S, özellikle son model 4K televizyon sahiplerini cezbedecek özellikleri ile birlikte geliyor. 4K oyun deneyimi yaşamayı planlıyorsanız önümüzdeki yıl satışa sunulacak Project Scorpio’nu beklemenizi öneririz.

1477645311_xbox-one-s-110

Xbox One S ÖZELLİKLERİ:

İşlemci

1.75 GHz sekiz çekirdek AMD Jaguar

Grafik işlemci

12 nükleer grafik modülü

Grafik işlemci saat hızı

914 MHz

İşletim gücü

1.4 teraflops

 

Görüntü çıkışı

720p, 1080p, 4K (HDR)

Dahili hafıza

500 GB / 1 TB / 2 TB

Güç kaynağı

Dahili

Sürücü

4K Blu-ray, DVD

Bağlantı

Wi-Fi 802.11 a / b / g / n, Ethernet, HDMI 2.0’a, S / PDIF, USB 3.0, IR kızılötesi yayıcı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER