Kapat

Xiaomi, Otomobil İşine mi Giriyor?

Anasayfa
Otomobil Xiaomi, Otomobil İşine mi Giriyor?

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, diğer teknoloji gruplarının arabalara olan ilgilerinin artmasıyla birlikte, elektrikli araç üretiminde rol alacak mı?

Şirketin ünlü kurucusu Lei Jun,  2015 yılının başlarında yaptığı bir açıklamada, otomobil üretme ihtimaline değinerek “önümüzdeki üç – beş yıl” içinde böyle bir planları olmadığını söylemişti.

Şirket,  elektrikli araç üretmek için herhangi bir somut planlarının olmadığını ve şu anda bu üretim için herhangi bir lisans veya izin talep etmediklerini açıklasa da, Çinli sosyal medya, Xiaomi’nin bu pazarın içine girmeyi planladığına dair bir ipucu olarak Çinli teknoloji şirketlerinin giderek tasarım ve pazarlama becerilerini otomobil endüstrisinde uygulamak istemesini örnek gösteriyor.

Teknolojiye düşkünü Çinli tüketiciler, otomobil seçerken önemli bir unsur olarak, araç içi “bağlantı” seçeneklerinin fazla olmasını önemli bir artı olarak görüyor.

Geçtiğimiz ay yayınlanan bir araştırmada Çinlilerin yüzde 64’ünün, Amerikalıların yüzde 37’sinin ve Almanların yüzde 19’unun araçlarını daha iyi bir araç içi bağlantı için değiştirdikleri belirtildi.

Ayrıca Apple’ın CarPlay ve Google’ın Android Auto gibi otomobil yazılımlarına karşı artık Çin’inde  alternatifleri var.  Çin’in Google’a alternatifi olan Baidu, akıllı telefonları araç ekranlarıyla bütünleştiren ve yapay zekayı konuşma-tanıma özelliği ile birleştiren Baidu CarLife’ı 2015 yılında kullanıma açmıştı.

Alibaba’nın Banak adlı Çinli otomobil üreticisi SAIC ile yaptığı ortak girişim geçtiğimiz günlerde otomobiller için geliştirilen bir “işletim sistemini” yayınladı.

Xiaomi, tüm bu çabaların dışında kalacak mı bunu zaman gösterecek, fakat global düzeyde bu kadar popüler olan bir teknolojik ürüne çok fazla kayıtsız kalacağını düşünmüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER