Kapat

Yıllardır Müzede Sahte Van Gogh Eserlerini Sergilemişler!

Anasayfa
Gündem Yıllardır Müzede Sahte Van Gogh Eserlerini Sergilemişler!

Hollanda’daki “Van Gogh Müzesi” nde, ressama ait resim eserlerinin yer aldığı not defterleri sahte çıktı.

Eserlerin sahte çıkması üzerine müze yönetimi, bu eserleri vitrinden kaldırdı.

muze-van-gogh-sahte

Müzeden yapılan açıklamaya göre, Van Gogh’ un 1888 ve 1890 yılları arasında çektiği düşünülen resimleri kayıt ettiği defterlerin sahte olduğu ortaya çıktı. Toronto Üniversitesi emekli akademisyenlerinden Ovcharov tarafından Van Gogh’a ait olduğu ileri sürülen söz konusu eserler, uzun süredir Hollanda’da sergileniyordu. Yapılan son incelemelerde sahte olduğu anlaşılan eserlerin ; ressamın el işlerinin çok iyi hazırlanmış kopyalarından ibaret olduğu anlaşıldı.

van-gogh-eser-sahte

Eserlerin tarz, teknik ve ikonografi gibi yönlerden incelendiği çalışmanın sonucunda, sanatçının diğer eserlerinde ve bu not defterlerindeki çizimlerde büyük farklılıklar tespit edildi. Ayrıca burada çekilen resimlerdeki teknik, ressamın başka bir eserinde kullanılmamış.

1888 ve 1890 yıllarında, sanatçının ruhsal sorunlar yaşadığı yıllardı. Kulağını kesip ahlaksız bir kadının üzerine atması, bir çok insan tarafından bilinen ve filmlerde bile kullanılan bir olay. Tüm bu krizlerden sonra, intihar ederek hayatına son veren sanatçının, Hollanda’da eserlerinin sergilendiği müzede 500 adet eseri sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER